Státní podpora včetně výzkumu a vývoje směřuje do prioritních oborů. Velký potenciál obchodní, výrobní i vědecko-technické spolupráce s partnery v obou zemích vidí také české firmy. Potvrdila to podnikatelská mise do Austrálie a na Nový Zéland na přelomu listopadu a prosince.
Mezi zmiňované prioritní obory patří čistá energie včetně výroby a skladování, vesmírný průmysl, pokročilé výrobní technologie a nové materiály, robotika, lékařské technologie včetně telemedicíny, IT, kvantové technologie i umělá inteligence. Austrálie, bohatá na nerostné bohatství, vítá příliv nových progresivních technologií pro průzkum, těžbu a zpracování nerostů.
ExportMag.cz: Východ Kanady je rájem pro inovativní firmy
Obě země s exportním potenciálem rostlinné i živočišné zemědělské produkce hledají partnery k rozvoji moderních zemědělských technologií včetně biotechnologií. A s ohledem na současnou geopolitickou situaci je zájem i o spolupráci v oblasti kybernetické bezpečnosti, obranného, leteckého a zejména vesmírného průmyslu.
Od využívání laserů k těžařským technologiím
Česká podnikatelská delegace v oblasti leteckého, kosmického a obranného průmyslu a dalších inovativních oborů (kybernetická bezpečnost, nanotechnologie, biotechnologie, laserové technologie) doprovázela od 24. listopadu do 5. prosince 2024 českého prezidenta Petra Pavla na jeho cestě právě do Austrálie i Nového Zélandu. Výzkumná instituce ELI ERIC, pod niž spadá laserové centrum v Dolních Břežanech, například podepsala memoranda o spolupráci v Sydney a s University of Adelaide ohledně využívání laserových technologií a výměny studentů.
Jednání s obchodními partnery, návštěvy univerzit, inovačních center, vědeckých pracovišť a výzkumných ústavů se uskutečnily v australských městech Sydney, Canberra a Adelaide a na Novém Zélandu v Aucklandu a Wellingtonu. Představitelé českých firem se přesvědčili o velkém potenciálu obou zemí nejen pro český export, ale i při výrobní spolupráci či podílu na společných vědecko-výzkumných projektech.
Zástupci českých subjektů se setkali s více než dvěma stovkami firem a institucí v obou navštívených zemích a jednali o desítkách konkrétních forem spolupráce. V Austrálii rezonoval mimo výše uvedené obory také zájem o spolupráci s evropskými firmami při těžbě a zpracování kritických materiálů, což podporuje memorandum o spolupráci mezi Evropskou unií a Austrálii z letošního května.
Nový Zéland nabízí výhody smlouvy o volném obchodu s EU a možnosti financování vědeckých projektů v souvislosti s jeho přidružením k programu EU pro výzkum a inovace Horizon Europe. Podnikatelskou misi organizoval Svaz průmyslu a dopravy ČR, program pro podnikatele v obou zemích připravil obchodně-ekonomický úsek Velvyslanectví ČR v Canbeře.
Podnikatelské mise, kterou vedl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj, se zúčastnily tyto společnosti – Advanced Materials – JTJ, AVEO Engineering Group, EMP, ERA, Excalibur International, GROUNDCOM.space, Somati system, SpaceLab EU, StemCon, TAKTIK, The Extreme Light Infrastructure ERIC a Xair. V Sydney misi doplnily české firmy v zemi již působící: Agroecopower, BIONA a OPTOKON.
B2B rozhovory a matchmaking
V Austrálii se uskutečnily celkem čtyři akce zaměřené na B2B rozhovory s australskými partnery. Rozsahem největší bylo podnikatelské fórum v Sydney v hospodářské komoře Business NSW za přítomnosti prezidenta Petra Pavla, kterého se zúčastnila více než stovka australských firem.
Ministr průmyslu a obchodu státu Nový Jižní Wales Anoulack Chanthivong představil přednosti jeho státu, konkrétně bohatá ložiska nerostných surovin včetně kritických materiálů, zájem rozvíjet čisté technologie výroby energie a další inovativní obory včetně leteckého a kosmického průmyslu. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj zdůraznil průmyslový základ naší země a perspektivy vzájemné spolupráce v oblasti technologií i vědy a výzkumu.
Během programu v Sydney prezident navštívil australskou pobočku české firmy Linet, kde mu ředitel pobočky Petr Foit představil nové dekontaminační středisko pro matrace dodávané do nemocnic v Sydney a okolí.
V Canbeře proběhl komornější, ale o to intenzivnější seminář a matchmaking v Canberra Innovation Centre s dvěma desítkami místních partnerů vybraných podle profilů české podnikatelské delegace. V Adelaide se uskutečnily dvě akce, kde se české firmy setkaly především s odborníky v oblasti obranného průmyslu. Jednou z nich byla recepce, kterou pro českou delegaci uspořádal Joe Szakacs, ministr obchodu a investic státu Jižní Austrálie. Následující den představitelé Australian Industry and Defence Network a Defence SA připravili pro české firmy matchmaking v rámci pracovního oběda se zástupci dvacítky firem.
Celkem české firmy jednaly v Austrálii s více než 160 australskými firmami a institucemi. Na to navázala jednání s třemi desítkami zástupců firem, bilaterálních hospodářských komor a výzkumných pracovišť během podnikatelského semináře v Auckland Business Chamber. Hostitelem byl Simon Bridges, prezident Aucklandské obchodní komory. České firmy zde měly příležitost se setkat i s Čechy působícími v Czech-New Zealand Business Association a posoudit podnikatelské příležitosti na místním trhu.
Kybernetická bezpečnost, vesmírné technologie
Program české podnikatelské delegace kladl kromě jednání s obchodními partnery i důraz na vědu, výzkum a inovace. Proto cíleně zahrnoval návštěvy univerzit, inovačních center a výzkumných ústavů. Zástupci českých firem měli příležitost v Sydney jednat s odborníky na kybernetickou bezpečnost a bezpečnostní technologie ve státním výzkumném ústavu CSIRO (Commonwealth Scientific and Industrial Reasearch Organisation). V Canbeře ředitel Canberra Innovation Network představil systém podpory startupů a inkubátor pro začínající podnikatele.
V Australian National University zejména odborníci z oblasti laserových technologií ocenili návštěvu urychlovače částic. Nejen odborníci na vesmírné technologie byli nadšeni prohlídkou Deep Space Communication Complex nedaleko Canberry, kde dominuje satelitní anténa o průměru 70 metrů. Univerzita v Adelaide a inovační agentura Lot Fourteen s Australian Space Discovery Centre poskytly prostor k představení strategie kybernetické bezpečnosti Austrálie nebo k seznámení s aktivitami Space Agency Australia.
V rámci programu na univerzitě vystoupil prezident univerzity, ředitel Australian Institute of Machine Learning nebo výkonný ředitel Defence and Security Institute. Prezident Petr Pavel ve svém vystoupení zmínil bezpečnostní aspekty současného světa a dále podpořil spolupráci v oblasti vědy a vyššího vzdělávání.
Inspirativní výzkum na Novém Zélandu
Vědecko-výzkumná dimenze programu podnikatelské mise pokračovala i na Novém Zélandu, kde byla česká podnikatelská delegace v University of Auckland seznámena s politikou komercionalizace výzkumu a vývoje, na kterou navázala prohlídka Space Institute s velínem pro komunikaci se satelity a s testovacími laboratořemi a tzv. clean room pro sestavování satelitů.
Ve Wellingtonu si podnikatelé prohlédli státní inovační a výzkumnou organizaci Callaghan Innovation a dále Robinson Research Institute, který se zaměřuje na vesmírné technologie. Při všech jednáních novozélandští partneři zdůraznili, že Nový Zéland je od července 2023 přidruženou zemí v rámci programu vědecko-technické a inovační spolupráce Horizon Europe.
O programu Horizon Europe, ale i o výhodách smlouvy o volném obchodu EU-Nový Zéland, podrobně informoval velvyslanec EU na Novém Zélandě Lawrence Meredith v sídle Delegace EU. Velvyslanec zdůraznil probíhající diverzifikaci novozélandského hospodářství s důrazem na inovace, zelené technologie, obranu a vesmírné technologie, kde lze spatřit velké příležitosti pro zahraniční firmy. Obnovu vyžaduje i dopravní infrastruktura. Součástí programu byla prezentace asociace Aerospace NZ. A poznávací program podnikatelů ukončil pracovní oběd s ředitelem think-tanku The New Zealand Initiative.
Jednání o konkrétních projektech
Výčet bohatého programu nevystihuje v součtu stovky jednání českých firem s partnery v obou zemích. Jejich výsledkem jsou konkrétní oblasti spolupráce. Instituce ELI ERIC podepsala za přítomnosti prezidenta memoranda o spolupráci v Sydney a s University of Adelaide ohledně využívání laserových technologií a výměně studentů. Organizace zvažuje společné projekty s Novým Zélandem v rámci Horizon Europe.
Český a největší světový výrobce světel pro letadla a drony kromě realizovaných jednání se současnými i novými zákazníky poskytne dar krizovému centru v Sydney pro záchranářské vrtulníky. Další česká firma vytipovala s novými partnery vhodná místa k umístění jejích komunikačních satelitních stanic v obou zemích, zahájila jednání o komercionalizaci výzkumu v oblasti optických systémů a komunikace z výzkumu Satelite Institute a nabídla své služby po celém světě ke komunikaci se satelity.
Dodavatel pasivních radarů jednal s vedoucími pracovníky leteckého provozu, letišť a s dopravci o obnově dříve dodaných systémů do obou zemí. Dvě české firmy z leteckého průmyslu společně jednaly o dodávkách komponentů pro letecký průmysl, údržbě letadel i o možnosti společného podniku na výrobu cvičných letounů. Potenciální spolupráce je i při výcviku operátorů dronů.
Firma působící v kybernetické bezpečnosti navázala spolupráci se dvěma firmami v Austrálii při podnikatelské misi konané letos v únoru a nyní našla další dvě firmy v oblasti kvantového šifrování a analýzy dat s využitím umělé inteligence. Dodavatel optoelektronických komponentů pro kybernetickou bezpečnost i obranné systémy navázal perspektivní kontakt s partnerem ze státu Nový Jižní Wales.
Firma zabývající se diagnostikou, nedestruktivní inspekcí a renovací produktovodů a sítí našla během podnikatelského fóra partnera z Brisbane a na místě zahájila jednání o podmínkách spolupráce u konkrétního projektu, který využije know-how od obou partnerů. Další partner projevil zájem o zastupování této firmy na třetích trzích. Výrobce obranné techniky jednal o vývozu munice a naopak o dovozu úzkoprofilového materiálu a surovin. Český výrobce nanonátěrů jednal s asociací Aerospace NZ o certifikaci jeho výrobků a s partnery v Austrálii o přípravě konsorcia na dodávky českých baterií. Několik účastníků české mise jednalo o zastupování na novozélandském trhu s členem Czech-New Zealand Business Association.
Účastníci podnikatelské mise ocenili, že mohli být součástí delegace vedené prezidentem, což posílilo jejich pozici pro jednání s partnery a otevřelo dveře do řady institucí. Všechny české firmy vyjádřily velkou spokojenost s programem, který byl beze zbytku naplněn. Kromě jednání o obchodní a výrobní spolupráci s téměř dvěma stovkami partnerů v obou zemích české firmy ocenily i možnost seznámit se s aktivitami univerzit, inovačních center a výzkumných ústavů. Návštěva těchto pracovišť byla inspirativní a už nyní dvě firmy hovoří o zájmu účastnit se programu Horizon Europe a s novozélandskými výzkumnými pracovišti realizovat společné projekty.
Z přehledu realizovaných konkrétních jednání o budoucí spolupráci největší úspěch měly firmy ze sektoru leteckého a vesmírného průmyslu. Dále inovativní obory jako laserové technologie nebo nanotechnologie, v řadě případů rovněž s průnikem do vesmírných aktivit. Kybernetická bezpečnost, obrana a klasické strojírenství také slavily úspěch, měřeno konkrétními navázanými kontakty a rozjednanými případy.