Obchodní a investiční příležitosti na chorvatské Istrii

Istrie je tradičně vnímána jako turistická destinace, nabízí ale řadu příležitostí pro obchod a investice. Přesvědčili se o tom i ekonomičtí diplomaté ze zahraničních velvyslanectví v Záhřebu.

Na radnici ve Vodnjanu i v Pule byly zahraničním diplomatům prezentovány ekonomické příležitosti regionu. Diplomaté navštívili několik zajímavých firem, které v oblasti působí, společnost Calucem je výrobce speciálního vápencového hliníkového cementu, v Pule působí již od roku 1925. Namještaj Mima je zajímavý nábytkářský outlet, který je na chorvatském trhu již od roku 1991, loděnice Uljanik Brodogradiliste 1856 mají v Pule dlouholetou tradici.

Ilustrační fotografie

Dále firmy Tema, výrobce lodních elektrických motorových systémů s nulovými emisemi a Motortech Consulting, výrobce generátorů. V regionu je významná produkce kvalitního olivového oleje, kterou představili zástupci Istrian Olive Museum a pěstování vína, ekonomičtí diplomaté navštívili místní vinařství Benazić.

Uskutečnila se návštěva zajímavé společnosti Infobip. Infobip je úspěšná chorvatská IT firma, která se specializuje na mnohakanálové komunikační technologie, působí ve městě Vodnjan, kde vznikla jako start-up v roce 2006. InfoBib Vodnjan, kreativní IT společnost, má přes 70 kanceláří po celém světě, tržby v roce 2021 činily 1,2 mld. eur, globálně zaměstnává přes 3,5 tisíc zaměstnanců. Působí v podstatě ve všech platformách mobilních zařízení, strategicky investovala i do společnosti Open Market.

Ve světě IT je uznávána, úspěšně spolupracuje s nejvýznamnějšími globálními IT partnery (Google, Microsoft, LG, IBM, CCC Costco, Walmart, Sky, Verizon. WhatsApp, Uber, Facebook a další). Kromě svého hlavního špičkového campusu ve Vodnjan, Infobip má velký kampus i v Záhřebu a připravuje se otevření centra v Sarajevu v Bosně a Hercegovině.

Firma Altron dodává na Blízký východ odolné cloudové kontejnery

Příznivé podnikatelské prostředí

Na Istrii žije přes 210 tisíc obyvatel, zahraniční investoři zde investovali již přes 2,4 mld. eur. Mezi největší investory patří Lucembursko (přes 203 mil. eur), dále Francie, Velká Británie, SRN, Slovinsko, Rakousko a Srbsko. Pro ekonomiku je zde kromě tradičního cestovního ruchu důležitý i průmysl, stavebnictví a obchod.

Místní samospráva velmi vítá zahraniční firmy a investory, nabízí velmi příznivé podnikatelské prostředí, inovativní a vysoce kvalifikovanou pracovní sílu, dobrou strategickou poloha, dobré dopravní spojení, oblast má velmi bohaté historické a kulturní dědictví. Mezi hlavní městské celky Istrie patří Pula, největší město s 53 tisíci obyvateli, Poreć a Rovinj.

Pula je moderní evropské město, které podle představitelů odboru ekonomického rozvoje regionu nyní potřebuje větší impulzy, vítány jsou investice do chytrých řešení. Místní samospráva si velmi dobře uvědomuje nutnost diverzifikace, proto zde působí a jsou podporovány kvalitní firmy, které podnikají v průmyslových odvětvích, jako je výroba cementu, elektronických součástek a komponentů či subdodávek pro automobilový průmysl.

Ilustrační fotografie | Nataliya Hora / Shutterstock.com

Olej, víno i průmyslové výrobky

Pro region je důležitý i mezinárodní obchod. Dovoz do Istrie v loňském roce činil 643 mil. eur, k největším zahraničním exportérům tradičně patří Itálie (44 % celkového dovozu do regionu), Slovinsko, SRN, Maďarsko a Rakousko. Hodnota vývozu je 770 mil. eur, region tedy zaznamenává aktivní saldo obchodní bilance. Komoditní struktura zahrnuje průmyslové výrobky, olivový olej a víno, pracovní síla představuje 54 tisíc zaměstnanců.

Setkání v Pule bylo příležitostí seznámit se s ekonomickým a investičním potenciálem tohoto důležitého regionu a vytipovat nové příležitosti a možnosti pro rozšíření spolupráce mezi ČR a Chorvatskem. Chorvatsko je rozvinutá ekonomika, podobně jako ČR, malá velmi otevřená ekonomika se silnou domácí poptávkou. Velmi důležitý sektor je i zde cestovní ruch, kde se nabízí obchodní a investiční příležitosti ve službách (hoteliérství, restaurace). Zajímavé jsou i šance v oblasti informačních technologií.

Více informací o příležitostech na Istrii mohou české firmy a podnikatelé získat i na místní Hospodářské komoře, kontakt: Croatian Chamber of Economy / Pula County Chamber, Carrarina 5, 52100 Pula, Croatia, tel.: +385 52 378 100, e-mail: hgkpula@hgk.hr, www.hgk.hr.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Záhřebu (Chorvatsko). Autor: Josef Dvořáček, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Evropa | Chorvatsko | Zahraničí

Doporučujeme