V současnosti se nejvíce zaobírá otázkou udržitelnosti svého prudkého hospodářského růstu. Právě s udržitelností může pomoci řada českých exportérů nabízejících environmentální technologie, dopravní prostředky, zdravotnickou techniku, ale i chytré technologie pro těžbu.
Dne 18. října 2023 v Jakartě po dvou letech od posledního jednání v Praze a Brně zasedl česko-indonéský smíšený hospodářský výbor. Diskuze nad spoluprací v tradičních průmyslových sektorech českého vývozu, stejně jako vzájemné utvrzení se v relativní komplementaritě české a indonéské ekonomiky, jejichž spolupráce napříč řadou stávajících i dalších sektorových odvětví může přinést oboustranné výhody, byla završena podpisem protokolu, který mimo jiné nastiňuje budoucí spolupráci na rozvoji udržitelných měst v Indonésii, rozvoji downstreamových operací tamtéž, či rozšíření příležitostí pro odborné vzdělávání v České republice.
ExportMag.cz: Ve světě vznikne síť ekologických učeben Archimedes s českými technologiemi
Česká strana potvrdila, že může potřebovat posílit klesající demografickou křivkou oslabený pracovní trh, uvítá indonéské investice, stejně jako posílení vědecko-výzkumné spolupráce. Zvláštní pozornost si pak zasloužila intenzivní spolupráce obou zemí v oblasti životního prostředí. Zástupce resortu životního prostředí připomněl pracovní návštěvu náměstka ministryně životního prostředí Alue Dohonga v Praze v červnu 2023, která se kromě tradiční spolupráce v oblasti ochrany biodiverzity částečně také zaměřila na cirkulární ekonomiku a odpady se zvláštním zřetelem na plastový odpad.
Odpadové hospodářství v Indonésii skýtá obrovský potenciál v části vlastního nastavení celého systému, recyklaci i v řešení již zdánlivě nevratných problémů souvisejících s rozvojem toxických látek. Velké pozornosti se pak těší řešení waste to energy.
Delegace Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky vedená zástupcem vrchního ředitele sekce hospodářství panem Eduardem Muřickým ve složení teritorialisty pro oblast Asie panem M. Horáčkem, a ředitele cirkulární ekonomiky a odpadů Ministerstva životního prostředí České republiky panem J. Maršákem byla doprovázena zástupci firem Škoda Group a Linet. Právě zástupci zmíněných firem aktivních v oblasti konektivity a veřejného zdraví předznamenali hlavní osy stávající ale i budoucí obchodně-ekonomické spolupráce obou zemí.
Významnou oblastí pro obě strany zůstává nadále i rozvoj konektivity, jedné z největších výzev regionu jihovýchodní Asie. Zde zástupci firmy Škoda Group nastínili nabídku v oblasti železniční dopravy i elektrické mobility. Rozvoj hromadné dopravy může být výrazným milníkem pro další rozvoj hospodářství a především turismu. Nové železniční spoje či posílení systému hromadné městské dopravy však musí jít v souostrovním státě ruku v ruce s rozvojem letišť, a i zde má Česká republika co nabídnout, a navíc v regionu disponuje úspěšnými obchodními kauzami v podobě dodávek radarové techniky pro regionální letiště.
Nejednou byla tedy zmíněna možnost dodávek letounů různých velikostí či klíčového řešení letišť na způsob úspěšného projektu v Senegalu, stejně jako široká nabídka českých školících center pro piloty. Neopomenutelným tématem byl i silně poddimenzovaný zdravotnický systém Indonésie, který do značné míry trpí i vlastními protekcionistickými opatřeními. K jeho rozvoji přispívá řada českých dodavatelů sdružených v asociaci AVDZP, mezi nimi ovšem vyniká světový hráč ve výrobě nemocničních lůžek firma Linet. Právě firma Linet se jako první v regionu rozhodla investovat a relokalizovat do něj část své výroby. I tento obchodní případ byl skvělým dokladem prohlubujících se česko-indonéských vztahů.
Delegace Ministerstva průmyslu a obchodu navíc zavítala i na obchodní fórum pořádané Indonéským ministerstvem zahraničních věcí Indonesia-Europe Business Forum a absolvovala sérii jednání na ústředních orgánech. S ohledem na prezentaci firem Škoda Group a Linet, šlo o rezort průmyslu, rezort správy státních podniků a rezort rozvoje investičních příležitostí.