Obchodní spolupráci Česka se Spojenými arabskými emiráty podpoří memorandum mezi EGAP a místní ECI

Na jednání v Dubaji zástupci exportní pojišťovny EGAP a jejího arabsko-emirátského protějšku Etihad Credit Insurance (ECI) podepsali memorandum o porozumění.

Státní agentury pro podporu exportu Česka a Spojených arabských emirátů utužují spolupráci na společných projektech. Memorandum o porozumění má přispět k rozvoji obchodu, investic a ekonomické spolupráce obou zemí a podpořit jejich exportéry na globálním trhu.

Hotel Burj Al Arab, Dubaj, Spojené arabské emiráty
Burj Al Arab, Dubaj, Spojené arabské emiráty

„Podpis memoranda je začátkem společné cesty. Pevně věřím, že nezbytná podpora v podobě financování a pojištění přispěje k udržitelnému rozvoji a k posilování klíčových exportních odvětví obou zemí,“ uvedl předseda představenstva EGAP Jan Procházka.

EGAP a ECI se budou na základě dohody ještě více věnovat možnostem společných příležitostí v oblasti pojištění, zajištění a soupojištění, ale i třeba výměně expertíz a zkušeností.

„Spolupráce ECI s exportní úvěrovou agenturou České republiky připraví místním podnikům v obou zemích cestu k výjimečným perspektivám růstu. Tato dohoda jim pomůže dosáhnout konkurenční výhody v globálním měřítku, protože budou mít snazší přístup k financím díky podpoře vládou zajištěných obchodních, finančních a pojistných řešení a ochrany svých pohledávek,“ komentoval výkonný ředitel ECI Massimo Falcioni.

Česká republika patří ke klíčovým partnerům emirátů v Evropské unii a emiráty jsou jedním z největších obchodních partnerů českých firem v regionu států MENA. Údaje ministerstva hospodářství Spojených arabských emirátů ukazují, že „neropný“ obchod mezi Spojenými arabskými emiráty a Českou republikou v roce 2020 dosáhl v přepočtu více než 21 miliard korun.

Ilustrační fotografie

Celkový objem podpořeného exportu EGAP aktuálně přesahuje částku 1 bilion korun. Za 30 let fungování EGAP tak podpořil vývoz českých exportérů do 130 zemí světa, od Austrálie až po Zambii. Mezi historicky největší obchodní případy patří například modernizace železniční tratě v Ázerbájdžánu. Od roku 2011 tam české firmy s pojištěním EGAP zmodernizovaly přes 900 kilometrů železnice za 750 milionů eur.

Dále jsou to vodní elektrárny společnosti Energo-Pro v Gruzii, Bulharsku a Turecku. Letos dokončený projekt Turecké elektrárny Alpaslan 2 v hodnotě 600 milionu dolarů přitom představuje největší českou investici v Turecku od roku 1989 a zároveň největší českou porevoluční investici do vodní energie.

Převzato z Magazínu ze světa exportu (27/2022). Autor: Jan Černý, tiskový mluvčí EGAP

• Témata: Zahraniční obchod

Doporučujeme