Obchodní válka mezi USA a Čínou posílila brazilský zemědělský export

Celní válka mezi USA a Čínou by mohla podpořit brazilský agrobyznys a poškodit severoamerické zemědělské producenty, uvedl anglický list Financial Times (FT).

Brazílie představuje pro Čínu zdroj řady produktů, především sójových bobů a hovězího masa. FT tvrdí, že Brazílie byla velkým vítězem v první obchodní válce republikána Donalda Trumpa proti Číně během jeho prvního funkčního období (2017–2021).

Nákladní loď v přístavu. Ilustrační obrázek
Ilustrační fotografie

V této druhé bitvě může brazilský agrobyznys postoupit dále. Washington nastavil cla Číně na 145 %, zatímco Peking nastavil USA cla na 125 %. „Je to požehnání pro farmáře v Brazílii a Argentině a hodně to tomuto sektoru pomůže,“ řekl listu Financial Times Ishan Bhanu, hlavní zemědělský analytik poskytovatele komoditních dat Kpler. „Důsledky toho budou trvalejší než samotná opatření – v Asii si země vybudují lepší vztahy s Jižní Amerikou,“ dodal.

ExportMag.cz: Výrobci alternativních potravin spolupracují v organizaci ProVeg

Vývoz brazilského hovězího masa do Číny vzrostl v prvním čtvrtletí roku 2025 přibližně o třetinu ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku. Zvýšil se také čínský dovoz brazilského kuřecího masa, který v březnu meziročně vzrostl o 19 %. Silná mezinárodní poptávka zároveň podpořila ceny brazilských sójových bobů.

„Čína rychle postupuje, aby zajistila dodávky nejen sójových bobů, ale i dalších komodit,“ řekl listu Financial Times Rodrigo Alvim, mezinárodní ředitel brazilské skupiny Minas Portuário. „To bude mít za následek nižší poptávku po amerických obilovinách.“ Vývoz zemědělských produktů z USA do Číny v lednu klesl o 54 %, což odráží cla, která snížila ziskové marže čínským zpracovatelům. Asijská země, která většinou nakupuje většinu čiroku a polovinu sójových bobů z USA, pozastavila některé dovozy a odborníci varují, že pokud nebudou cla odstraněna, dodávky by mohly do května klesnout až na nulu.

Brazílie tím získala další prostor na globálním trhu. Čína se snaží diverzifikovat dodavatele a Evropa také vnímá Brazílii jako stabilního partnera. Obchodní válka, která začala v první Trumpově éře, podnítila investice do brazilského zemědělství a snížila konkurenční výhodu USA. Od roku 2016 do roku 2023 klesl podíl USA na dovozu potravin do Číny z 20,7 % na 13,5 %, zatímco podíl Brazílie vzrostl ze 17,2 % na 25,2 %.

Navzdory logistickým překážkám může Brazílie přilákat více čínského kapitálu ke zlepšení své infrastruktury. Poptávku po brazilském rostlinném proteinu by mohla zvýšit i Evropská unie, která připravuje odvetná cla na americké zemědělské produkty, což by vyvolalo tlak na nabídku.

Brazilský export zemědělských produktů dosáhl v březnu 2025 celkem 15,64 miliardy USD, což je o 12,5 % více než ve stejném období roku 2024 (nárůst o 1,74 miliardy USD ve srovnání s 13,09 miliardami USD zaznamenanými o rok dříve). Mezi hlavní exportní produkty Brazílie vyvážené v březnu 2025 patřily sójové boby, zelená káva, čerstvé hovězí maso, buničina a čerstvé kuřecí maso. V březnu 2025 představoval zemědělský sektor 53,6 % celkového exportu Brazílie, v březnu 2024 tento podíl představoval 50,3 %.

Pozitivní výsledek obchodní bilance byl z velké části způsoben 10,2% nárůstem objemu exportu a 2,1% nárůstem cenového indexu za vyvezené produkty. „Tato čísla potvrzují, že podporujeme růst zemědělství zodpovědně, udržitelně a s ohledem na nové trhy a příležitosti pro produkty s vyšší přidanou hodnotou,“ zdůraznil ministr zemědělství Carlos Fávaro.

Autor: Martin Lošťák, místní zástupce ČR pro agro-potravinářství, velvyslanectví ČR v Brasílii.
Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu mze.gov.cz v Proexportním okénku. Zdroje: cnnbrasil.com.br, canalrural.com.br
• Teritorium: Amerika | Brazílie | Zahraničí
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Zemědělství a lesnictví

Doporučujeme