Obchodníci chtějí kompenzaci 100 procent ušlých tržeb v době karantény

Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR) vítá rozhodnutí Ústavního soudu ČR, které potvrdilo protiústavnost omezení maloobchodního prodeje v loňském roce. Na Ústavní soud se obrátili zástupci Senátu.

Podnět ohledně prověření ústavnosti podala loni v listopadu skupina 63 senátorů, kteří tak reagovali na rozhodnutí vlády uzavřít většinu prodejen bez řádného zdůvodnění.

„Považuji za skutečně dobrou zprávu, že Ústavní soud uznal tento krok jako protiústavní, a rád bych v této souvislosti vyslovil poděkování senátorům v čele s Lukášem Wagenknechtem za jejich iniciativu. Senát skutečně sehrává svou kontrolní roli a věřím, že bude v definování limitů pro svévolné postupy vlády pokračovat i nadále. V tuto chvíli vyzývám představitele vlády, aby se majitelům a provozovatelům protiústavně uzavřených obchodů veřejně omluvili a do týdne schválili systém, kterým zajistí náhradu způsobené škody ve výši sto procent průměrných tržeb za celou dobu protiústavní uzavírky,“ uvedl Tomáš Prouza, prezident SOCR ČR.

„Ústavní soud potvrdil neurčitost zákazů vůči podnikatelům, navíc přístup podle kritéria prodávaného zboží byl nerovný a diskriminační. Vláda nijak nedoložila, že právě uzavřené provozovny představují epidemiologickou hrozbu. Vláda nikdy neobhájila, že by uzavření prodejen třeba s dětskou obuví nebo se zimním oblečením jakkoli pomohlo v boji s pandemií. Obhájit to totiž není možné. Nyní se tedy všichni mohou připravit na otevření, neboť vláda bude muset konečně ukončit svůj diskriminační přístup,“ zdůrazňuje Prouza.

Nechte otevřít obchody, vyzývá svaz

Vláda by podle SOCR ČR neměla hledat právní kličky, jak nerespektovat Ústavní soud, ale měla by okamžitě do praxe zavést rovný postup vůči všem obchodům. „Obchody jsou a vždy byly bezpečným místem pro jejich zákazníky i zaměstnance. V souladu s ústavními principy musí vláda přestat diskriminovat jednotlivé obchodníky podle typu prodávaného zboží a zavést taková hygienická pravidla, která umožní bezpečně otevřít všem. Uzavřené obchody jsou na otevření a dodržování všech pravidel připraveny,“ dodává Prouza.

Od začátku koronavirové pandemie loni na jaře obchodníci investovali do nejrůznějších hygienických opatření přes sedm miliard korun, přičemž výsledkem je naprosté minimum ohnisek šíření nákazy v prodejnách. Bez ohledu na další postup vlády v souvislosti s řešením koronavirové krize garantují obchodníci i nadále zajištění bezpečného prodejního prostředí pro své zákazníky i zaměstnance. „Až budou naočkovány rizikové skupiny populace, jsme také připraveni zajistit rychlé očkování našich zaměstnanců,“ uzavírá Prouza.

Rozhodnutí soudu ocenily pivovary

Svůj komentář připojili také zástupci pivovarů. „Český svaz pivovarů a sladoven rozhodnutí Ústavního soudu ohledně omezování maloobchodu vítá. Ke všem je třeba přistupovat stejně. Za každou cenu okamžitě otevírat restaurace nechceme. To se musí stát bezpečně, dlouhodobě a hlavně udržitelně. Jsme proto připraveni vládě pomoci najít řešení, které neohrozí zdraví lidí a zároveň pomůže hostinským,” uvedla Martina Ferencová, výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven.

Tisková zpráva SOCR ČR a komentář Českého svazu pivovarů a sladoven

• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: Maloobchod | Obchod

Doporučujeme