Ochrana evropských zeměpisných označení dostala v USA další ránu

Federální soud v USA ke konci prosince 2021 zamítl žádost evropských výrobců sýra „gruyère“ o registraci tohoto názvu jako certifikační značky u amerického Úřadu pro patenty a ochranné známky.

Vzhledem k absenci obecné ochrany duševního vlastnictví ve formě zeměpisných označení známých v Evropě chtěli výrobci tohoto slavného sýra využít institut v Severní Americe relativně běžný. Proti se však postavili americký mlékárenský průmysl a sdružení Consortium for Common Food Names.

Ilustrační fotografie

Soud sice uznal, že původ a jméno se odkazuje na produkční oblasti ve Švýcarsku a Francii, ale v průběhu času se pro spotřebitele název stal generickým. Potvrdil tak rozhodnutí odvolacího orgánu výše uvedeného úřadu, který požadavky evropských mlékařů již dříve zamítl.

Jde tak o vítězství amerických producentů mléčných výrobků nejen v tomto sporu, ale i o možný precedent pro případné další spory, ve kterých se držitelé zavedených evropských názvů snaží o jejich ochranu na otevřeném americkém trhu. Mnoho tradičních evropských potravinářských produktů zde naráží na konkurenci americké produkce se stejným názvem.

Absence právního základu pro vymáhání stejné ochrany, kterou požívají v Evropě, tak ztěžuje jejich marketing a zmenšuje podíl na trhu. Američtí producenti navíc udělají cokoli, aby nemuseli názvy, které považují za generické, přestat používat.

Už při prvních kolech vyjednávání o dohodě o volném obchodu mezi EU a USA (známé jako TTIP – jednání přerušena v roce 2017) bylo jasné, že pro americké vyjednavače je případná ochrana evropských zeměpisných označení mimo diskuzi.

Autor: Petr Ježek, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR ve Washingtonu, D. C.. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

Doporučujeme