Ochrana rostlin: Na vývoji inovativních přípravků se podílí Mendelova univerzita

Mezinárodní tým vědců s českou účastí vyvíjí ekologické přípravky na ochranu plodin před nepřízní počasí. Projekt CropPrime koordinují odborníci z Mendelovy univerzity v Brně. V rámci prestižního programu HORIZON ho podpořila Evropská unie částkou jeden milion eur.

Ochránit rostliny před nepříznivými klimatickými podmínkami by mohly nové přírodní produkty, na jejichž vývoji aktuálně pracuje mezinárodní tým vědců ze sedmi zemí napříč Evropou, Afrikou a Jižní Amerikou.

Ilustrační obrázek. Foto: mendelu.cz

Alternativa k syntetickým hnojivům

Cílem čtyřletého projektu je vyvinout inovativní přípravky s ekologickým složením. Základem produktů jsou rostlinné biostimulanty na bázi přírodních sloučenin a extraktů. „Podpořit by měly odolnost i růst plodin, a to udržitelným způsobem. Mohou tak být alternativou ke stále více kritizovaným syntetickým hnojivům,“ říká koordinátor projektu Pavel Kerchev z Agronomické fakulty.

Kromě biostimulantů by nové přípravky měly obsahovat také unikátní fungicidy založené na rostlinných molekulách RNA. „Naším cílem je, aby tyto fungicidy snižovaly plísňové infekce u zemědělských plodin se stejnou účinností, jakou nám v tuto chvíli dokážou zajistit hnojiva syntetická,“ přiblížil Kerchev.

Mendelova univerzita spolupracuje s Brnem v adaptaci na klimatickou změnu

Hlavní výhodou vyvíjených produktů je jejich biologická odbouratelnost. Přípravky nebudou toxické pro životní prostředí. Zaměřit se chceme mimo jiné na výzkum účinků bioaktivních molekul izolovaných z extraktů mořských řas,“ popsala členka výzkumného týmu Zuzana Plšková, která působí na Ústavu molekulární biologie a radiobiologie.

Zemědělci bojují se změnami klimatu

Výsledné přípravky by plodiny měly chránit před celým spektrem nepříznivých jevů, se kterými se zemědělci v důsledku změny klimatu setkávají stále častěji – ať už jde o sucho, horko nebo naopak extrémní srážky a chlad. Testování produktů se zatím týká modelových plodin huseníčku rolního, po prvních výsledcích se pokusy rozšíří o rostliny rajčat a salátu.

Do projektu se vedle vědců z MENDELU zapojili také odborníci z Vlámského biotechnologického institutu v Gentu (VIB, Belgie), Biologického centra Akademie věd ČR, Institutu molekulární a buněčné biologie v Rosariu (Argentina), James Hutton Institute (UK), Univerzity v Johannesburgu (Jižní Afrika), Centra systémové biologie rostlin a biotechnologie (Bulharsko), a také biotechnologické společnosti BioAtlantis působící v Irsku.

V rámci projektu se budou odborníci setkávat na půdách jednotlivých partnerských institucí. „Čeká nás práce na přípravě extraktů a jejich testování na rostlinách pod vlivem stresu, dále jejich metabolomická analýza a identifikace bioaktivních látek. Věnovat se budeme samozřejmě také vývoji zmíněných fungicidů,“ vyjmenovala Plšková, která v belgickém institutu zkoumá vliv připravených extraktů na rostliny vystavené stresovým podmínkám.

Redakčně upravená tisková zpráva Mendelu

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme