Oddělte plniče vína od výrobců, nabádají vinaři

Vinotéka, která jen plní sudové víno do lahví, není jeho výrobcem. Tato zjevná skutečnost však neplatí papírově. Vinařská asociace proto požaduje, aby další novela vinařského zákona jednoznačně oddělila obchodníky s vínem a ty, kteří ho z hroznů skutečně vyrábějí.„Není fér, aby se za vinařství označil každý, kdo víno balí do lahví. Se stejnými povinnostmi jdou ruku v ruce i výhody,“ uvedl Jiří Maděřič, místopředseda vinařské asociace, která zastupuje dvě desítky společností. Ministerstvo zemědělství je však přesvědčené, že je zákon dostačující. „Definice výrobce je uvedena v zákoně o vinohradnictví a vinařství. Je tedy zcela jednoznačné, kdo je a kdo není výrobcem vína,“ řekl mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

Vinařská asociace však v novele vinařského zákona, která začala platit od dubna 2017 a měla omezit černý trh, hodlá prosadit změn více. „Chtěli bychom vypustit odstavce o povinném značení logotypem a nahradit je zvýrazněním původu hroznů pro výrobu vína. Ostatně paragrafů pro vypuštění by se našlo ještě více,“ dodává Maděřič. O nadměrné administrativě v minulosti mluvily velké vinařské společnosti, jako jsou Bohemia Sekt či Znovín Znojmo.

Konkrétní podobu další novely chce asociace řešit s ministerstvem zemědělství, Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci a Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským. Návrh by podle Maděřiče mohl být hotový do měsíce. Podporuje ho v tom také Asociace soukromého zemědělství.

„Je možné se zamýšlet nad zpřesněním definic, nicméně platformou pro takovou diskusi by mělo být primárně ministerstvo zemědělství a dále odborné svazy,“ uvedl tiskový mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. Na dotaz E15, zda je ochotné otevřít znovu debatu na toto téma, ministerstvo nereagovalo.

Novela podle rezortu zemědělství splnila účel. „Přinesla nové povinnosti – registraci provozovny prodávající sudové víno a ohlášení přijetí nebaleného vína. Obě významně přispěly ke zvýšení ochrany spotřebitelů před záměrným klamáním a jednoznačnému stanovení odpovědnosti za jakost a bezpečnost nebaleného vína,“ doplnil Bílý.

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) v minulosti dokládal smysluplnost novely i tím, že se nenaplnily obavy kritiků z úbytku vinoték. Jejich počet podle Státní zemědělské a potravinářské inspekce přesáhl šest tisíc, zatímco v roce 2016 jich bylo necelých 5,2 tisíce.

Převzato z webu E15.cz, Autorka: Barbora Pánková

Doporučujeme