Současnost tohoto pestrého regionu přibližuje ředitelka Krajské hospodářské komory Olomouckého kraje Jitka Janečková Moťková.
Martin Brychta: Jak byste charakterizovala Olomoucký kraj z hlediska podnikání, čím je specifický?
Jitka Janečková Moťková: Olomoucký kraj je zemědělským i průmyslovým regionem, ovšem s rozdíly ve struktuře zaměstnavatelů mezi jeho jednotlivými oblastmi. To je dáno i samotnou geografickou podobou kraje. Na jedné straně rovinatá Haná a na druhé hory Jeseníky. Takže zde najdete oblasti s velkými průmyslovými zónami a firmami zaměstnávajícími stovky lidí a na druhé místa určená především pro horskou turistiku a lázeňství.
Co se struktury týká, tak v Olomouckém kraji vedle řady podniků z oblasti zpracovatelského průmyslu a zemědělství působí firmy budované na tradici odvětví, jako jsou optika, strojírenství, elektrotechnika, automotive, chemický a farmaceutický průmysl a další. Současně zde vznikají nová odvětví. A mezi velké zaměstnavatele samozřejmě patří i instituce typu Fakultní nemocnice Olomouc, vysoké školy a podobně.
MB: Co podnikatele u vás nejvíc trápí, s čím se musejí potýkat?
JJM: Jako vždy vše souvisí se vším. A tak nejde říct jen jeden dva problémy. Nejprve to byly důsledky nedávných covidových let, kdy si řada podnikatelů kvůli nezbytným opatřením a omezením své činnosti sáhla hluboko do rezerv. Pak přišel konflikt na Ukrajině a růst cen energií, což bylo nejen v oblasti s energeticky náročnými provozy velmi citelné. Do toho se podnikatelé musejí vypořádávat s požadavky Green Dealu. A průběžně, pokud chtějí zůstat konkurenceschopní, potřebují automatizovat, robotizovat a přizpůsobit se i nastupujícímu trendu AI. Mnozí se také musejí vyrovnat s konkurencí levnější zahraniční produkce i nedostatkem kvalifikovaných lidí v některých profesích. A o čem často podnikatelé hovoří, je byrokracie a stále narůstající administrativa.
K tomu všemu nedávno přišly povodně, které v našem regionu zasáhly především Jesenicko a Šumpersko. Tamní podnikatelé potřebují podpořit v řadě oblastí, mimo jiné je to co nejrychlejší obnova infrastruktury. Podnikatelé by uvítali i daňové úlevy pro postižené firmy, odpuštění odvodů na tři až šest měsíců, případně speciální dotace pro tyto firmy a živnostníky.
MB: Prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček během své návštěvy Olomouckého kraje mimo jiné zahajoval Burzu práce a vzdělání v Přerově, můžete tuto akci představit?
JJM: Burzy práce a vzdělávání zakládala Krajská hospodářská komora Olomouckého kraje spolu s dalšími dvěma partnery: Svazem průmyslu a dopravy a s Úřadem práce v Olomouci před devíti lety a postupně se akce z Olomouce rozrostla do všech někdejších okresních měst. Smyslem je vedle prezentace významných zaměstnavatelů a škol zaujmout žáky (a jejich rodiče), kteří se rozhodují o volbě budoucí profese, studenty středních škol hledající uplatnění či návaznou vysokou školu i veřejnost uvažující o nové práci nebo o změně profese.
MB: Jaké služby poskytuje krajská komora svým členům, jak podnikatelům v Olomouckém kraji pomáháte?
JJM: V olomouckém sídle krajské hospodářské komory nabízíme například služby spojené s mýtným systémem nebo vydáváním certifikátů o původu zboží. Zaměřujeme se i na exportéry a spolupracujeme s důležitými institucemi a úřady v regionu. Důraz klademe také na spolupráci se školami a kariérními poradci.
Naše čtyři členské okresní hospodářské komory pak poskytují nejrůznější služby pro své členy a obecně se zasazují o zlepšování podnikatelského prostředí, pořádají semináře i školení na aktuální témata nebo networkingová setkání podnikatelů.