Olomoucký startup Beentry zvítězil ve Startup Academy 2025. Pomáhá včelařům a má namířeno do Německa

Když se olomoučtí vývojáři Vít Zaoral a Ivo Šnyrych před několika lety pustili do včelaření, netušili, že právě díky tomu vznikne nápad, který jednou vyhraje startupovou soutěž.

Z počáteční potřeby zapisovat si poznámky o úlech a včelách vznikla mobilní aplikace Beentry – dnes ji používají tisíce včelařů a její autoři se připravují na expanzi do Německa a dalších zemí. Svůj potenciál Beentry potvrdilo i vítězstvím ve Startup Academy, rozvojovém programu pro začínající podnikatele, jehož druhý ročník uspořádalo Inovační centrum Olomouckého kraje (ICOK).

Vítěz Startup Academy 2025 Beentry a tým ICOKu | ICOK

„Začali jsme včelařit a chtěli si vést poznámky – nejdřív jsme psali do sešitu, ale chyběla nám možnost mít je pohodlně v mobilu nebo na webu. Když jsme nenašli nic použitelného, řekli jsme si, že jako vývojáři bychom si mohli aplikaci vytvořit sami. A tak vznikla aplikace Beentry – původně jen pro naše potřeby,“ popisuje Vít Zaoral, jeden ze tří zakladatelů týmu PunkHive, který za vývojem aplikace stojí.

Beentry funguje jako přehledná aplikace pro mobil a web, která včelařům umožňuje vést si podrobné záznamy o úlech, včelstvech, léčení i medobraní. Uživatelé mohou sledovat historii svých zásahů, plánovat úkony a archivovat si informace. Aplikaci si během čtyř let stáhlo téměř osm tisíc včelařů, počet platících uživatelů pak přesáhl tisícovku. Letos chce tým Beentry rozšířit svou uživatelskou základnu zejména v Německu, kde vidí velký potenciál.

„Letos se do Startup Academy přihlásily pestré nápady – od AI technologií, inovace ve zdravotnictví nebo veterinární péči až po inovace se sociálním dopadem. Beentry je příklad, jak může praktická potřeba a vlastní zkušenost vést ke skvělému produktu, který má navíc globální potenciál,“ míní Vladislava Závrská, manažerka startupové komunity v ICOKu. Projekt přesvědčil i odbornou porotu soutěže Startup Academy.

Ilustrační fotografie

„Beentry má všechno, co by měl silný startup mít – zkušený zakladatelský tým, jasnou přidanou hodnotu pro uživatele, minimum konkurence a velký potenciál škálování na další trhy. Včelaření je dnes populární po celém světě, nejen v Evropě, ale třeba i v Jižní Americe. Navíc aplikaci lze v budoucnu rozšířit i o propojení s hardwarem, což přináší další příležitosti,“ shrnuje Josef Bouchal z advokátní kanceláře HAVEL & PARTNERS, jeden ze členů poroty startupové soutěže.

Díky vítězství v programu Beentry navíc získalo možnost reprezentovat ICOK a Olomoucký kraj na mezinárodní startupové soutěži v Žilině během Ynovate Fest 2025.

Startup Academy pořádá Inovační centrum Olomouckého kraje druhým rokem, a kromě rozvoje a mentoringu propojuje zakladatele i s investory a dalšími partnery, kteří jim mohou na cestě růstu pomoct.

„Beentry je důkazem, že i z tradičního odvětví jako je včelaření může vyrůst inovativní digitální produkt. A hlavně – za vším je opravdová vášeň pro obor, kterou vývojáři dokázali přetavit do funkční služby. Právě to je DNA úspěšných startupů,“ doplňuje Tomáš Dostál, ředitel ICOKu.

Redakčně upravená tisková zpráva Inovačního centra Olomouckého kraje
• Témata: Inovace a startupy
• Oblasti podnikání: Software a ICT služby

Doporučujeme