Opatření pro vysokorychlostní internet jsou i v novele o elektronických komunikacích

Zprávu o naplňování Akčního plánu 2.0 k provedení nedotačních opatření pro podporu plánování a výstavby sítí elektronických komunikací schválila vláda. Připravilo ji Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO).

Ze zprávy mimo jiné vyplývá, že se překážky při plánování a výstavbě sítí vysokorychlostního internetu daří odstraňovat. Dalším krokem k usnadnění rozvoje je novela zákona o elektronických komunikacích, kterou se má tento týden zabývat Poslanecká sněmovna.

„Akční plán jsme připravili v roce 2019, jako materiál s konkrétními kroky, jak urychlit výstavbu sítí pro vysokorychlostní internet v České republice,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: „Velice mě těší, že – jak ukazuje tato zpráva – je po dvou letech zřejmé, že se nám daří odstraňovat překážky při plánování a výstavbě sítí vysokorychlostního internetu, což je základ pro rozvoj digitální ekonomiky a společnosti v České republice.“

„Některá z klíčových opatření pro efektivnější výstavbu se podařilo vtělit i do poslanci aktuálně projednávané novely zákona o elektronických komunikacích. Pokud legislativu tento týden Sněmovna schválí, bude to znamenat další zásadní stimul pro usnadnění investic do rozvoje vysokorychlostního internetu, “ říká náměstek ministra průmyslu a obchodu pro digitalizaci a inovace Petr Očko.

Pomáhají regionální kanceláře

Během dvou let se z Akčního plánu 2.0 podařilo naplnit řadu bodů, další se postupně řeší – například aktuální dříve zmiňovanou novelou zákona o elektronických komunikacích. Jedním z už zavedených systémových opatření jsou například Broadband Competence Office (BCO). Tyto regionální kanceláře v úzké spolupráci se státními institucemi, samosprávou a poskytovateli internetu pomáhají s odstraňováním překážek rozvoje vysokorychlostního internetu přímo v jednotlivých krajích České republiky. Podrobnosti jsou k dispozici bconetwork.cz.

Naplňováním Akčního plánu se také vytváří základ pro to, aby se mohly realizovat strategické cíle Národního plánu obnovy. Ten pomůže s oživením české ekonomiky a napravováním hospodářských a sociálních škod způsobených pandemií koronaviru – podrobnosti na www.planobnovycr.cz.

• Témata: Legislativa
• Oblasti podnikání: Software a ICT služby

Doporučujeme