Opatření v souvislosti s koronavirem v Albánii

Aktuální informace ohledně situace v Albánii v souvislosti s covid-19.

V souvislosti s ukončením platnosti opatření omezujícího možnost vycestování z území ČR MZV i nadále doporučuje cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech, a to zejména z důvodu rozsáhlých restriktivních opatření a omezení, která jsou v současné době aplikovávána většinou zemí, a dále s ohledem na výrazné komplikace v dopravě.

V Albánii byly uzavřeny pozemní hranice se všemi sousedními zeměmi – Černou Horou, Severní Makedonií, Kosovem a Řeckem. Funguje pouze přeprava zboží. Do odvolání bylo uzavřeno i mezinárodní letiště matky Terezy v Tiraně pro civilní komerční lety. Do Albánie smějí vstoupit pouze občané Albánie nebo lidé s povolením k pobytu (s předchozím souhlasem albánského Ministerstva vnitra), diplomaté a řidiči nákladní dopravy. Tranzit přes území Albánie není možný – muselo by být dopředu vyřízeno speciální povolení.​

Všichni příchozí jsou povinni setrvat ve vládou řízené a organizované karanténě po dobu 14 dnů.

Doprava v Albánii je přerušená

Ve městech nejezdí hromadná doprava, bylo přerušeno i spojení meziměstské. Osobní auta bez zvláštního povolení nesmějí vyjíždět (výjimku mají pouze záchranářské vozy a zásobování). O povolení je možné požádat z důvodu cesty do/z práce mezi 5:00–8:00 a 16:00–17:30 hod. Toto nařízení je velmi přísně vymáháno, na silnicích jsou checkpointy s ozbrojenými policisty, kteří kontrolují (ne)povolení k jízdě.

Od 27. 4. byly opět povoleny jízdy taxi v rámci města – musí však být dodržována hygienická opatření, v autě však smí kromě řidiče jet pouze jedna osoba sedící diagonálně za řidičem (oba musí mít roušky a rukavice), nesmí se používat klimatizace.

Mezinárodní osobní autobusová, lodní i letecká doprava byla přerušena. Albánská vláda ve spolupráci s AirAlbania organizuje repatriační lety z evropských měst, které je za poplatek možno využít k cestě z/do Albánie. Aktuální informace jsou uvedeny na AirAlbania. Na vstup do země však platí pravidla uvedená výše a je nutné podstoupit 14denní karanténu ve vládou nařízeném hotelu (náklady na karanténu jsou zahrnuty v ceně letenky).

Pro informace: aktuální odlety z tiranského mezinárodního letiště. Informace ohledně provozu na hranicích lze nalézt na stránkách Státní policie.

Přijatá opatření

Dne 24. 3. 2020 byl vyhlášen stav nouze, který byl dne 23. 4. 2020 prodloužen až do 23. 6. 2020.

Byly uzavřeny všechny vzdělávací instituce, zrušeny veškeré sportovní, kulturní i společenské akce. Jsou zavřeny obchody, restaurace i další služby – k 27. 4. po zmírnění některých opatření fungují obchody s potravinami, lékárny a drogerie, knihkupectví, papírnictví, obchody s oblečením a obuví, květinářství, hračkářství, opravny aut, pneu servisy, velkoobchody, prodejny a opravny aut, call centra, hotely, penziony a některé menší obchody (celkem asi 600 podniků – úplný výpis).

Vládní instituce pracují většinou pouze online (pošta a banky fungují v omezeném režimu). Všechny provozovny musejí dodržovat hygienické normy a před otevřením získat speciální týdenní povolení, stejně jako osoby dojíždějící/docházející do práce.

Lidé jsou vyzýváni, aby zůstali doma a vyhýbali se jakýmkoliv kontaktům. Platí zákaz vstupu do parků, na pláže i shromažďování.  V případě porušení policie vybírá vysoké pokuty.

Od 21.3. platí zákaz vycházení (dodržování spolu s policií hlídá v ulicích i armáda). Od 13. 4. je prodloužena doba vycházení – v pracovní dny v čase 5:00–17:30. Od pátku od 17:30 až do pondělí 5:00 platí úplný zákaz vycházení, uzavřeny jsou v tuto dobu i veškeré provozovny.

Za rodinu smí jít na nákup pouze jedna osoba, navíc dopředu musí na základě svého ID obdržet elektronické povolení. Nákup pak musí být vyřízen během 2 hodin. Za porušení hrozí vysoké pokuty. Povolení lze získat buď elektronicky, nebo pro cizince prostřednictvím sms na č. 55155. V sms je nutné uvést F (znamená foreigner) +číslo dokladu totožnosti a čas, kdy je v plánu nákup uskutečnit (př. F J1234567G 0930 ). O potvrzení je nutné požádat 24 hod. předem. 

Od 26. 4. 2020 byly vyhlášeny „zelené zóny“ – v těchto oblastech platí mírnější opatření, lze se v nich pohybovat bez povolení. Přejezd mezi jednotlivými zónami/okresy však bez povolení možný není, na silnicích jsou rozmístěny policejní hlídky, které dodržování tohoto opatření kontrolují.

Odkazy na místní instituce

Pokud jsou pociťovány příznaky onemocnění, je nutné volat linku 127 (komunikace kromě albánštiny je možná též v angličtině a italštině). Aktuální informace (většinou pouze v albánštině) lze nalézt na stránkách albánského Ministerstva zdravotnictví, Institutu veřejného zdravíÚřadu vlády a na speciální stránce o aktuální situaci v souvislosti s koronavirem v Albánii.

Doporučuje se sledovat i místní média (např. Albanian NewsExit News (v angličtině), ATA (obdoba české ČTK), LAPSI, případně i komerční stanice – ABC NewsORA NewsTop Channel).

Aktuální situaci v Evropě lze sledovat na webu Světové zdravotnické organizace. Obecná doporučení k cestování v souvislosti s šířením koronaviru naleznete na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Informace poskytnuta Zastupitelský úřad v Tiraně (Albánie).

• Teritorium: Albánie
• Témata: Koronavirus svět

Doporučujeme