Optická vlákna až do domácností, Německo má novou gigabitovou strategii

Německo má problémy s rychlým internetovým připojením, a spolková vláda proto přišla s novou strategií. Do roku 2025 chce počet optických přípojek ztrojnásobit.

Dále do pěti let by domácnosti měly mít možnost připojit se k internetu pomocí optického vlákna. Investice jsou příležitostí i pro české firmy.

Ilustrační fotografie

V průzkumu, který provedla poradenská společnost Deloitte 27 % respondentů uvedlo, že jejich širokopásmové připojení je alespoň jednou měsíčně nestabilní nebo pomalé. Nyní se má vše konečně změnit. Spolková vláda letos v únoru přijala gigabitovou strategii, s níž chce podle slov ministra dopravy Volkera Wissinga dosáhnout digitálního průlomu. Práce z domova, streamování na rychlých vlacích ICE a příjem v horské chatě musí být konečně možné bez jakýchkoli problémů.

ExportMag.cz: Čipy a jízdní kola. V čem ještě exceluje malý velký Tchaj-wan?

Rychlý internet i na venkov

Cílem německé vlády je do konce roku 2025 ztrojnásobit počet optických přípojek. Do té doby by mělo být 50 % domácností a firem připojeno k síti prostřednictvím optických vláken. V oblasti mobilních komunikací chce Německo do roku 2026 dosáhnout pokud možno celostátní nepřerušované hlasové a datové komunikace. To je však pouze první krok. Do roku 2030 chce německá vláda zavést optická vlákna do domácností a nejnovější standard mobilní komunikace všude tam, kde lidé žijí, pracují nebo cestují. To se týká zejména venkovských oblastí.

Německá vláda definuje správné rámcové podmínky pro rozšíření optických vláken a mobilních komunikací. Gigabitová strategie se zaměřuje na následující priority: častější využívání alternativních technik pokládky optických vláken pro jejich rozšiřování, větší transparentnost prostřednictvím gigabitového registru pozemků, odstranění bílých míst a lepší pokrytí mobilními sítěmi podél železničních tratí, užší spolupráce se spolkovými zeměmi, obcemi a účastníky trhu.

Rozšiřování sítí v Německu je však společným úkolem. Jen telekomunikační průmysl bude do roku 2025 investovat 50 miliard eur do rozšíření optických vláken v soukromém sektoru. Vzhledem k tomu, že se jedná o velký investiční projekt, otevírají se tak příležitosti i pro české subjekty. I v tomto oboru je pro české subjekty opět možná účast na veletrzích, například na jednom z vůbec největších evropských veletrhů pro širokopásmové připojení, televizi a internet ANGA COM, který proběhne od 14. do 16. května 2024 v Kolíně nad Rýnem.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Berlíně (Německo). Autorka: Hana Švédová, ekonomická specialistka.

• Teritorium: Evropa | Německo | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Služby | Software a ICT služby

Doporučujeme