Osm z deseti podniků letos zdraží kvůli inflaci své produkty, vyplynulo z průzkumu

Ceny materiálů, meziproduktů a služeb včetně dopravy letos podnikatelům nejčastěji podraží o desetinu až pětinu. K tomu vzrostou ceny energií a pohonných hmot, nejčastěji do 50 procent. V důsledku zdražování materiálů, energií a pohonných hmot tak své výrobky a služby bude nuceno zdražit více než osm z deseti podnikatelů, uvádí Hospodářská komora.

Řada podniků ale také sníží své marže. Podnikatelé se tak budou snažit růst cen alespoň částečně absorbovat a spotřebitelskou inflaci tím tlumit. Vyplývá to ze šetření, v němž se Hospodářská komora dotazovala svých členů na to, jaký vývoj cen očekávají.

Ilustrační fotografie

Energie podraží některým podnikům o víc než 100 procent

Naprostá většina – celkem 94 procent podnikatelů – uvedla, že v porovnání s loňským rokem jim ceny vstupů, jako jsou materiály, meziprodukty a služby zásadní pro podnikání, bez energií a mezd, letos vzrostou. Největší nárůsty cen očekávají podniky působící ve zpracovatelském průmyslu a ve stavebnictví. Polovina firem počítá s nárůstem cen vstupů o 10 až 20 procent, zhruba třetina odhaduje meziroční nárůst cen vstupů o více než pětinu.

Co se týká cen energetických vstupů včetně pohonných hmot, situace je ještě závažnější. Téměř všichni respondenti (97 procent) čekají meziroční nárůst cen. Neexistuje ani jediná firma, která by předpokládala, že cena energií a pohonných hmot letos klesne. Polovina podnikatelů očekává meziroční nárůst energetických vstupů vyšší než o 50 procent.

Celá třetina respondentů ze zpracovatelského průmyslu uvedla, že ceny energetických vstupů jim letos vzrostou o více než 100 procent. Největší nárůsty cen hlásí zejména velké firmy.

Nejvíc zdraží stavebnictví

Kvůli vysokým cenám energií a materiálů letos zvýší prodejní ceny svých produktů a služeb více než 8 z 10 podniků (84 procent). Ceny na stejné nebo dokonce na nižší úrovni než v loňském roce se bude snažit udržet zbytek firem.

Rovná polovina firem uvádí, že jejich prodejní ceny letos vzrostou o více než desetinu. Nejvyšší nárůsty cen se objeví především ve stavebnictví, významnou roli v tomto segmentu ekonomiky hraje nedostatek materiálu, součástek i pracovní síly, což dále negativně ovlivňuje válečný konflikt na Ukrajině. Dovoz základních surovin a zásadních meziproduktů vázne a zároveň stavebnictví přichází o kvalifikované ukrajinské pracovníky, kteří opouštějí ČR, aby bojovali na frontě.

Ilustrační fotografie

„Přestože se v podstatě všem podnikům zvýší ceny vstupů, a to velmi výrazně, nemalá část respondentů přistoupí i ke snížení svých marží, týkat se to bude především menších firem. Růst cen vstupů se tak v plné míře nepromítne do spotřebitelské inflace, tento přístup podnikatelů bude dopady tohoto růstu na spotřebitele tlumit,“ poznamenal prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Do šetření Hospodářské komory realizovaného v druhé polovině března 2022 se zapojilo 398 zástupců všech hlavních odvětví ze všech krajů České republiky. Na anketu odpovídaly mikro, malé, střední ale i velké podniky.

• Teritorium: Česká republika
• Témata: Analýzy a statistiky

Doporučujeme