Ostravsko chce být technologickým centrem ČR

Ostrava a Moravskoslezský kraj se chtějí stát českým centrem výzkumu, vývoje, inovací a moderních technologií, ale také příjemným místem pro život. Své projekty a plány představí město i kraj ve společné expozici na letošním veletrhu Expo Real v Mnichově.Naslouchat by jim měla mezinárodní komunita více než 45 000 realitních expertů, investorů a developerů.

Již 22. ročník prestižního evropského veletrhu komerčních nemovitostí a investičních příležitostí proběhne od 7. do 9. října. Jeho hlavním tématem budou inovace a technologický rozvoj, dalšími pak urbanizace a rozvoj měst, rozvoj Evropské unie a mezinárodní kapitál.

Ostrava a Moravskoslezský kraj chtějí rozvíjet výzkumné a vývojové aktivity, průmyslové zóny a stát se multimodálním dopravním uzlem. Zároveň ale plánují být perspektivním a příjemným místem pro život.

„Naším dlouhodobým cílem je zaujmout investory, kteří v Ostravě vytvoří vysoce kvalifikované pracovní příležitosti. To jde ruku v ruce se zvýšenou poptávkou po kvalitním a moderním bydlení v lokalitách s nabídkou obchodů, služeb i kulturního vyžití. Na letošním veletrhu Expo Real mimo jiné nabídneme atraktivní příležitosti pro developery v podobě několika pozemků a proluk určených k zástavbě rezidenčními projekty či objekty občanské vybavenosti přímo v centru města,“ říká primátor Ostravy, která je koordinátorem společné expozice, Tomáš Macura.

Chceme dohnat Prahu

Ostravu a Moravskoslezský kraj pojí silný akcent na rozvoj výzkumných a vývojových aktivit, služeb a technologií z oblasti IT, elektro, energetiky, robotiky i medicíny. V regionu působí pět vysokých škol, několik špičkových výzkumných pracovišť a národní superpočítačové centrum IT4Innovations. Společnou vizí města i regionu je stát se do deseti let po Praze nejvýznamnějším rozvojovým centrem v České republice.

„Moravskoslezský kraj se výrazně mění. Z ryze průmyslové oblasti se stáváme důležitým technologickým hráčem,“ připomíná hejtman kraje Ivo Vondrák.

„Na veletrhu představíme náš nový koncept POHO2030, který s využitím inovací řeší transformaci pohornické krajiny mezi městy Karviná, Havířov a Orlová. Věřím, že velký potenciál tohoto území nadchne perspektivní partnery. Do roku 2030 by se z oblasti, kde se intenzivně těžilo uhlí, mohlo stát území s novou energií, s pestrým a udržitelným životem, kde by se rychle rozvíjela ekonomika,“ doplňuje hejtman.

Kraj na veletrhu představí také plány na rozvoj oblasti u přehrady Slezská Harta, průmyslové zóny v Krnově a Bruntále nebo nošovické zóny pro podnikatele.

K účasti na veletrhu Expo Real se letos přihlásilo téměř 2 200 vystavovatelů zastupujících významné developery, investory, odborné firmy, konzultantské společnosti, nadace, apod., ale také města, regiony a země z Evropy i světa.V konferenčním programu s pestrou nabídkou témat, která odráží současné trendy a výzvy (od brexitu, přes politiku úrokových sazeb, po nezbytnost dostupného bydlení) vystoupí přes 400 odborníků.

Doporučujeme