Otevírání vietnamského trhu pro agrární produkty z EU

Náměstek ministra zemědělství a rozvoje venkova VSR Phung Duc Tien se 11. 7. v Hanoji setkal s komisařem EU pro zemědělství Januszem Wojciechowskim a podnikatelskou delegací EU, ve které byla i jedna firma z České republiky.

V oblasti agrárních produktů podaly členské země EU aktuálně 65 žádostí týkajících se schválení pro export do Vietnamu a čekají na posouzení z vietnamské strany.

Ilustrační foto

V období 2014–2015 bylo na vietnamskou stranu zasláno mnoho žádostí a komisař pro zemědělství Janusz Wojciechowski zmínil, že od roku 2018 Vietnam nevydal žádné povolení pro rostlinné produkty EU. Komisař navrhl, aby vietnamská strana zvážila urychlení procesu vyhodnocování a schvalování žádostí o otevření trhu s jasným, konkrétním a transparentním časovým harmonogramem.

Zástupce ředitele odboru ochrany rostlin Nguyen Quy Duong k problematice ověřování dokladů pro dovoz ovoce a zeleniny z EU do Vietnamu uvedl, že odbor ochrany rostlin vždy upřednostňuje urychlení otevírání trhu pro ovoce a zeleninu z EU do Vietnamu, ale že otevření trhu také souvisí s technickými jednáními mezi Vietnamem a členskými zeměmi.

„Alespoň do konce roku pro země, které dokončily všechny formální procedury, a zbývá pouze závěrečná fáze kontroly trhu, může vietnamská strana otevřít trh pro agrární produkty spřátelených zemí. Mezi hlavní příklady patří jablka z České republiky a Maďarska nebo kiwi z Řecka.“

Firma Altron dodává na Blízký východ odolné cloudové kontejnery

Pokud jde o živočišné produkty, Nguyen Duc Long z veterinární správy uvedl, že členské země EU za poslední dva roky do Vietnamu exportovaly téměř 3000 živočišných produktů. Veterinární správa má dokumentaci z 22 členských zemí EU, které vyváží, nebo chtějí vyvážet živočišné produkty do Vietnamu.

Pan Long dodal, že vietnamská strana nedávno (23. 5.) obdržela od delegace EU dokument týkající se registrace podniků a padlo konkrétní rozhodnutí: Produkty zpracované tepelnou úpravou není nutné registrovat ani evidovat, musí pouze splňovat předpisy SPS.

Podle komisaře EU pro zemědělství dosáhl Vietnam velkého pozitivního pokroku v dodržování sanitárních a fytosanitárních předpisů v rámci EVFTA. Komisař ocenil, že Vietnam uznává EU jako jednotnou entitu, díky níž mohou obě strany uplatňovat jednotné a transparentní dovozní podmínky pro všechny členské země EU.

Komisař zmínil, že mezi členskými zeměmi stále existují rozdíly a diskriminace. Například některé podmínky dovozu italských zemědělských produktů byly odlišné od podmínek Francie nebo České republiky: „Doufáme, že obě strany budou i nadále podporovat jednání o harmonizaci certifikací pro členské země EU. Bylo by to přínosem pro uznání této jednotné entity.“

Dr. Dao Van Cuong, zástupce vietnamského úřadu SPS řekl, že Vietnam souhlasí s názorem, že EU je jednotná entita, ale různé geografické polohy spolu s environmentálními a povětrnostními charakteristikami mají různé podmínky pro škůdce a choroby. Vietnamské agentury proto musí pečlivě posoudit rizika agrárních produktů jednotlivých zemí EU. „Abych uvedl příklad, jablka z Francie nemají chorobu X, ale jablka z České republiky s sebou nesou potenciální riziko této choroby, takže posouzení českých jablek je nutné. To není diskriminace,“ dodal Cuong.

Autor: Luboš Marek, místní zástupce ČR pro agro-potravinářství, velvyslanectví ČR v Hanoji. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Asie | Vietnam | Zahraničí

Doporučujeme