Panamský boom přináší příležitosti od cestovního ruchu po chytré zemědělství

Po velkém propadu v době pandemie roste aktuálně panamská ekonomika rekordním tempem a makroekonomické vyhlídky země zůstávají pozitivní.

Největší obchodní příležitosti budou v následujících letech nejen v tradičním sektoru logistiky, ale i v energetice a zemědělství. Samostatnou kapitolou jsou pak příležitosti spojené s odvětvím cestovního ruchu, který zažívá postpandemický boom.

Ilustrační fotografie

Loňský růst hrubého domácího produktu ve výši 15,3 % byl v mnoha ohledech způsobem unikátním postcovidovým „comebackem“. Nicméně i letos se předpokládá, že ekonomika země bude mít výrazně pozitivní dynamiku. Předpovědi místních institucí, ale i mezinárodních organizací odhadují expanzi HDP země v rozmezí 5–7 %.

Za impozantním hospodářským růstem země, který vyčnívá i v regionálním srovnání, však pokulhává schopnost ekonomiky vytvářet formální pracovní místa. Důležitým úkolem země v následujících letech proto bude omezování vzniku neformální zaměstnanosti. Ta je metlou řady zemí regionu Latinské Ameriky, protože omezuje jejich kapacitu ve fiskální oblasti. Nicméně dynamický ekonomický růst minimálně nabízí dobré předpoklady pro řešení tohoto bobtnajícího problému. Navíc řada odvětví, jako jsou stavebnictví, logistika, cestovní ruch, ale třeba i zemědělství, zažívají momentálně „zlaté časy“ a očekává se, že tento trend by mohl pokračovat i v následujících letech.

Kostarika vstoupila mezi nejvyspělejší země. Nesrazil ji ani obří útok ruských hackerů

Centrum globální logistiky

Panama je ideálním místem pro regionální i globální distribuci a logistiku. Ohniskem těchto aktivit je Panamský průplav, který jako logistický hub spojuje více než 140 námořních tras a 1 700 přístavů ve 160 zemích, a navíc je na něj navázána prvotřídní logistická infrastruktura. V zemi se nachází hned pět přístavů světové úrovně (tři v Atlantském oceánu a dva v Pacifiku). Přístav Colón je dokonce největším přístavním městem na území celé Latinské Ameriky. V neposlední řadě má Panama 23 dohod o volném obchodu (FTA), které zahrnují více než 60 států světa.

Restart cestovního ruchu

Kromě logistiky a služeb spojených s průplavem je pro Panamu klíčový sektor cestovního ruchu. Minulé roky byly pro toto odvětví kvůli celosvětovému poklesu cestujících velice komplikované. Panamský cestovní ruch do té doby zažíval každoroční růst mezi 8 a 12 %. V souvislosti s vypuknutím pandemie se však prakticky celý sektor ze dne na den uzavřel. Až v polovině letošního roku 2022 se obsazenost hotelů v Panamě vrátila na zhruba 55 % své celkové kapacity.

Aktuálně je však citelná až frenetická posedlost lidí cestováním a odhaduje se, že v příštím roce zaznamená panamský turistický sektor nárůst o 8 % ve srovnání s předpandemickým rokem 2019. V souvislosti s trendem rozmachu cestovního ruchu se panamská vláda rozhodla investovat zhruba 776 milionů USD do projektů infrastruktury v šesti provinciích s největším potenciálem pro růst tohoto odvětví. Investice budou zahrnovat energetickou a vodohospodářskou infrastrukturu, služby, silnice, doky, návštěvnická centra a v neposlední řadě také stezky.

Ilustrační fotografie

Výstavba infrastruktury

Kromě turistické infrastruktury chce Panama investovat i do staveb, které mají zvýšit konkurenceschopnost země nebo zlepšit kvalitu života jejích obyvatel. Patří sem například výstavba třetí linky metra pod Panamským průplavem v hodnotě 2,5 miliardy USD, nebo stavba již celkově čtvrtého mostu přes Panamský průplav v hodnotě 1,5 miliardy USD.

V neposlední řadě se připravuje výběrové řízení na vodohospodářský program v hodnotě 2 miliard USD s infrastrukturou, která má zajistit zásobování poloviny Panama City na příštích 50 let. Mezi další klíčové stavby patří nový vodohospodářský systém pro Panamský průplav, druhá fáze výstavby výzkumného ústavu Gorgas Memorial Institute nebo výstavba nemocnice North Panama Hospital. Tyto projekty představují významné příležitosti nejen v oblasti samotné výstavby, ale zejména pak potřebného technického vybavení.

Moderní zemědělství i energetika

Velký rozvoj aktuálně zažívá i sektor zemědělství. Panama je tradičním producentem a vývozcem tropického ovoce (ananas, papája, meloun atd.). Do 10 let plánuje země investovat až 700 milionů USD na rozšíření zemědělské produkce. Panama chce zemědělský sektor rozvíjet i technologicky. Konkrétně se jedná o využití dronů nebo posílení digitalizovaného zavlažování. V následujících sedmi letech plánuje soukromý sektor na tyto aktivity přispět 402 milionů USD a stát dalších 155 milionů USD.

Ilustrační fotografie

Zajímavé příležitosti se nachází i v sektoru energetiky. Na základě údajů Latinskoamerické energetické organizace (Organización Latinoamericana de Energía) z roku 2021 se Panama umístila mezi 10 státy světa s nejčistšími elektrickými sítěmi a země chce nadále pokračovat v postupném přechodu na bezemisní energetiku.

Velké plány má Panama se zeleným vodíkem, neboť se chce stát energetickým hubem pro celou Latinskou Ameriku. Velká konkurenceschopnost země je založena především na její strategické geografické poloze. Hlavní příležitosti se tak nachází v oblasti skladování a distribuce zeleného vodíku. S pomocí zeleného vodíku chce Panama také dosáhnout dekarbonizace námořního sektoru, který je velkým emitentem skleníkových plynů, ale zároveň je pro ekonomiku země naprosto klíčový.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Bogotě (Kolumbie). Autoři: Jan Wiesner, stážista, Bohdan Malaniuk, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Amerika | Panama | Zahraničí

Doporučujeme