Peking se připravuje na možný lockdown

Zatímco nadále pokračuje lockdown Šanghaje, kde stále není covidu-19 pod kontrolou, rostoucí počet případů covid-19 v hlavním městě Pekingu je důvodem znepokojení pro místní obyvatelstvo, které se obává, že je stihne podobný osud.

Při uzávěrách velkých čínských měst v minulosti docházelo k výpadkům zásobování, přičemž nejčerstvější připomínkou toho je právě Šanghaj, kde se situace měla ale již zlepšit.

Ilustrační fotografie

Poté co vedení Pekingu zveřejnilo pokyn, že se během nadcházejícího týdne má třikrát otestovat největší městská část Pekingu Chaoyang, kde je největší počet nových případů, vzalo místní obyvatelstvo obchody útokem, aby se připravilo na možnost plošného lockdownu. U obchodů se tvořily dlouhé fronty a mnohé regály se vyprázdnily. Zájem byl převážně o rýži, mouku, olej, mražené maso a polotovary, ale i zeleninu a vejce.

Nedostatek potravin kvůli zvýšené poptávce se však zatím nejeví jako problém, neboť obchody zvýšily frekvenci doplňování zásob. Díky velké popularitě nakupování přes internet z mobilu a rozvinutým e-commerce platformám mají spotřebitelé možnost nakupovat potraviny i z domu, v případě lockdownu se však mohou vyskytnout problémy s logistikou a rozvozem, neboť relevantní personál musí splňovat přísná protiepidemická kritéria.

Český aplikátor Tugi zlomí strach lidí z injekcí

Pandemie je významným faktorem pro růst online prodejů v Číně, v prvním čtvrtletí 2022 došlo k jejich růstu o 8,8 %, přestože prodeje spotřebního zboží v březnu meziročně klesly o 3,5 %.

V pondělí 25. dubna čínská vláda zveřejnila plán na podporu domácí spotřeby oslabené čínským bojem proti covidu, protože ta má do budoucna představovat hnací sílu růstu čínského HDP. Součástí plánu je větší pomoc firmám zasaženým pandemií, zajištění stabilní nabídky základních komodit a podpora inovací ve spotřebě. Konkrétně by se měly například ve velkých městech vystavět skladovací kapacity pro nouzové situace, harmonizovat protiepidemická opatření v různých regionech pro zajištění bezproblémové logistiky a podporovat „zelená“ spotřeba a větší výdaje na zdravotní péči a péči o seniory.

Autor: Ondřej Plaček, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Pekingu. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Asie | Čína | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Zdravotní a sociální služby

Doporučujeme