Pěstování banánů v Kazachstánu a další novinky ze zemědělství

Společnost GenGroup Qazaqstan vybudovala v regionu Turkestán (jih země) na ploše 5,3 hektaru skleníkový komplex s banánovníky.

Odrůda banánů byla speciálně vyšlechtěna a přizpůsobena kazašským klimatickým podmínkám. V nejbližší době se skleník rozšíří o dalších pět hektarů, což umožní produkovat asi 1000 tun banánů ročně.

Ilustrační fotografie

Zmíněná společnost plánuje provést za 6 až 8 měsíců první sklizeň. Kromě tohoto exotického ovoce se ve sklenících budou pěstovat rovněž rajčata a jahody.

Boom ve výrobě šťáv

Produkce ovocných a zeleninových šťáv se v Kazachstánu v prvním pololetí roku 2023 meziročně zvýšila o 21,4 % na 36,3 mil. litrů.

Z celkové produkce šťáv tvořily ovocné šťávy 34,4 mil. litrů (meziroční nárůst o 22,9 %), z čehož 14,2 mil. litrů činila pomerančová šťáva, 7,3 mil. litrů jablečná šťáva a 985 tis. litrů ananasová šťáva.

Pokud jde o produkci zeleninových šťáv, ta činila něco málo přes 1,8 mil. litrů a jednalo se především o rajčatovou šťávu.

Autor: Artyom Lukashov, místní zástupce ČR pro agro-potravinářství, velvyslanectví ČR v Almatě. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Asie | Kazachstán | Zahraničí

Doporučujeme