Plus pro tuzemské hotely. Hosté se vracejí, v říjnu jich bylo o čtvrtinu víc než loni

O 23 procent hostů víc než loni navštívilo letos v říjnu tuzemské hotely. Celkem se jednalo o 1,3 milionů lidí, z toho víc než polovina (672 tisíc) návštěvníků byla za zahraničí. Vyplývá to z dnes zveřejněných informací Institutu turismu České centrály cestovního ruchu – CzechTourism. 

Informace vycházejí z údajů Českého statistického úřadu. Ve srovnání s předcovidovým říjnem v roce 2019 bylo návštěvníků hotelů o 8 procent méně.

Ilustrační fotografie

Nejvíc letos v říjnu přijelo do Česka Němců, a to 192 tisíc. Ve srovnání s rokem 2019 jde o pětiprocentní nárůst. Následovalo 61 tisíc Slováků (+ 22 % ve srovnání se říjnem 2019) a 44 tisíc Poláků (+24 % ve srovnání se říjnem 2019).

Dále do České republiky přijelo 37 tisíc Američanů a 28 tisíc obyvatel Velké Británie. Britů a Američanů naopak od nástupu covidu ubylo. Domácích turistů se v hotelech v České republice v říjnu ubytovalo 646 tisíc. 

Zahraniční turisté se vracejí do Česka. Cestuje se stejně jako před covidem

Cestovní ruch v tuzemsku táhnou Češi

„Pokud využívání hotelů v České republice letos v říjnu srovnáme se situací před pandemií covidu-19, je zřejmé, že i když zahraničních hostů bylo meziročně o 66 % víc, stále nejsme na předcovidových číslech. Oproti desátému měsíci v roce 2019 bylo hostů ze zahraničí o 25 % méně.

Tuzemský cestovní ruch tak stále táhnou rezidenti, ve srovnání s říjnem před třemi lety jich letos bylo o 21 % víc,“ říká ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Jan Herget.

„S podporou příjezdů zahraničních turistů letos i roce příštím mimo jiné pomáhá zimní on-line kampaň určená pro devět zahraničních trhů.  Zaměřuje se primárně na hory a wellness (sjezdovky, winter fun, wellness), vánoční trhy, zimní města (kultura, gastro) a Valentýna,“ dodává.

CzechTourism: Jak se mění zájem o ubytování v hotelech v České republice

K návštěvě České republiky nově na sociálních sítích zvou také česká snowboardistka a alpská lyžařka, několikanásobná olympijská vítězka a mistryně světa Ester Ledecká, fotbalová legenda Petr Čech nebo olympijská vítězka v rychlobruslení Martina Sáblíková.

„Spoty s našimi sportovními osobnostmi máme samozřejmě také v češtině. Podle nedávného průzkumu Plány Čechů na zimní dovolenou totiž 47 % rezidentů plánuje zimní dovolenou strávit právě v České republice. Nejčastěji chtějí odpočívat a lehce sportovat, aktivní dovolenou se sportem plánuje 22 % lidí. Většinou se chtějí věnovat pěší turistice, lehčím procházkám, chystají se ale také na lyže a běžky,“ popisuje ředitelka odboru produktového managementu a regionální spolupráce České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Veronika Janečková.

• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: Cestovní ruch, volný čas

Doporučujeme