Plzeňský kraj hledá řešení ve spolupráci s významnými firmami

Zástupci Plzeňského kraje, Paktu zaměstnanosti PK a Úřadu práce navštívili společnosti ZF a AIMTEC. Obě společnosti patří k významným zaměstnavatelům regionu. Jsou napojeny na automotive a každá zaměstnává kolem 200 zaměstnanců.

S vedením kraje se zástupci firem shodli na nutnosti podpory technického vzdělávání a také na potřebě oslovení rodičů v oblasti motivace pro technické obory.

ZF Staňkov | Plzeňský kraj

První z nich společnost ZF je globální technologická společnost, která dodává systémy pro osobní automobily, užitková vozidla a průmyslové technologie. Zaměstnává 240 zaměstnanců. Ve výrobním závodě v Ohučově vyrábí ZF Staňkov s.r.o. nápravy pro stavební a zemědělské stroje a převodovky do elektrických vysokozdvižných vozíků.

Závod společnosti ZF v Ohučově vznikl v roce 2008 takříkajíc na zelené louce a sériová výroba tu byla zahájena o rok později. Dnes se zde na osmi výrobních linkách vyrábí více než 35 tisíc kusů náprav a 160 tisíc pohonných jednotek. Podle jednatele společnosti Stefana Wasnera se však potýká s kritickým nedostatkem zaměstnanců. Konkurence dalších zaměstnavatelů je v této části regionu vysoká. Firmu trápí i fluktuace zaměstnanců, především těch agenturních.

„Chybí nám zámečníci, mechanici, elektrikáři a údržbáři,“ vyjmenoval chybějící profese Ondřej Prchal, kontrolor a HR s tím, že i přes úzkou spolupráci s odbornými školami vnímají jako velký problém také schopnost přizpůsobení se mladých lidí požadavkům pracovního procesu. A obecně u budoucích zaměstnanců přizpůsobení se zajištění směnnosti výrobního provozu.

Zástupci Plzeňského kraje, Paktu zaměstnanosti PK a Úřadu práce | Plzeňský kraj

S vedením kraje se zástupci firmy shodli na nutnosti podpory technického vzdělávání a také na potřebě oslovení rodičů v oblasti motivace pro technické obory. Na nezbytnosti převedení zájmu v budoucím uplatnění dětí z humanitního na technické vzdělání. A právě v této oblasti nabídli společnosti ZF zástupci Paktu zaměstnanosti PK spolupráci.

„Potřebujeme mít kontakt s klíčovými zaměstnavateli, abychom mohli pokrýt portfolio průmyslu zastoupeného v Plzeňském kraji a dokázali zkvalitnit zapojení odborníků do výuky na středních školách a pomoci firmám i s dalším vzděláváním jejich zaměstnanců,“ zdůraznil Marcel Gondorčín z Regionální rozvojové agentury PK. Představitelům firmy také zástupci Paktu na místě nabídli dohodu o spolupráci.

Druhá společnost AIMTEC a.s., která sídlí v Plzni, je rodinnou inovativní firmou, která se již 20 let specializuje na digitalizaci výroby a logistiky. Její špičková IT řešení lze nalézt v mnoha výrobních, logistických a distribučních firmách v automobilovém průmyslu po celém světě.

Ilustrační fotografie

Společnost AIMTEC a.s. se do aktivit Paktu zaměstnanosti, jako jsou kulaté stoly logistiky a strojírenství, již zapojila. V Plzeňském regionu patří k TOP firmám. Zaměstnává 250 pracovníků, z toho 50 studentů. Její spolupráce se středními a vysokými školami je velmi úzká. Převážnou většinu zaměstnanců tvoří vysokoškoláci a fluktuace je zde téměř nulová.

Pracovní prostředí v centru Plzně splňuje požadavky na efektivní, kreativní a samostatnou práci v oblasti IT. A tomu odpovídají podle vedoucí personalistiky Radky Poučelíkové i dva nejdůležitější požadavky na nové pracovníky, a to samostatnost a slangově řečeno sebenakopnutí (sebekoučink).

„Jsem rád, že takovouto firmu v regionu máme. Vážím si toho, co jste tu vybudovali. Těžko lze vaši společnost porovnávat s ostatními výrobními provozy. Už svým zaměřením na digitalizaci procesů logistiky a výroby jste zcela jedineční. A to, že dokážete zaměstnat 50 studentů a vychovat si tak budoucí zaměstnance, je skvělé. Při návštěvách zaměstnavatelů jsme se s tím setkali poprvé a jsem tomu skutečně rád,“ řekl vedení společnosti AIMTEC hejtman Rudolf Špoták.

Redakčně upravená tisková zpráva Plzeňského kraje

Doporučujeme