Plzeňský student uspěl v mezinárodní soutěži mikromobility. Jeho buggy se inspirovala šváby

Student Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU Ondrej Adamec obsadil třetí příčku v ENVO Next Move – designérské soutěži pořádané kanadskou společností ENVO Drive, jejímž cílem je navrhnout novou generaci udržitelné osobní dopravy.

Mezinárodní soutěže se zúčastnilo 382 designérů z 34 zemí. Mikromobilita aktuálně patří mezi často skloňovaná slova. Označuje především způsob osobní dopravy ve městech na kratší vzdálenosti, který si zároveň klade za cíl snížit dopravní zátěž nebo znečištění.

Autonomní Blatto Buggy Ondreje Adamce | ZČU v Plzni

Spadají sem malá elektrická vozidla, koloběžky, jízdní kola a další skladná a bezemisní vozidla. Cílem soutěže bylo povzbudit designéry, aby utvářeli budoucnost elektrické osobní dopravy v různých kontextech použití, od navigace po městě až po poznávání přírody.

Ondrej Adamec, student třetího ročníku bakalářského studia v ateliéru Průmyslového designu, přihlásil do kategorie užitkových vozidel svou autonomní Blatto Buggy. Ta je vhodná pro pátrací a záchranné práce, skladování i práce na farmě. Inspiroval se šváby, a tak je Blatto malý, robustní, skladný a nezastavitelný. Díky nábojovému motoru, pohonu 4×4, hydraulickým brzdám a hmotnosti 180 kg uveze až pět osob.

„Blatto má skládací sedačky a hliníkovou konstrukci skrytou pod textilií, která se používá u kabrioletu. Vozidlo je elektrické, ovladatelné dvěma joysticky, a dokonce autonomní – díky kamerám, které jsou v každém rohu, ho můžete ovládat pouze pomocí aplikace v telefonu, například pro svoz balíků a zboží,“ vysvětluje Ondrej Adamec.

Jedním z hlavních posuzovaných kritérií v soutěži byla stabilita vozidla, respektive jeho nízké těžiště, dále také modulární použití, tedy schopnost převozu osob i nákladu na krátké vzdálenosti, nízká hmotnost, silná světla pro použití v noci, rozvor maximálně 2 metry a průměr otáčení 5 metrů.

„Porotě se líbilo utilitární a originální řešení a především fakt, že Ondrej dbal na splnění velmi přísných kritérií zadání. Blatto je hodnotným příspěvkem do profesního portfolia, ve své budoucí kariéře Ondřej toto ocenění určitě zhodnotí. Pro ateliér Průmyslového designu se jedná o další úspěch na mezinárodním poli a potvrzení vysoké úrovně našich absolventů,“ říká Jan Korabečný, vedoucí ateliéru Průmyslového designu na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara.

Studenti ateliéru Průmyslového designu měli možnost účastnit se soutěže během výuky v zimním semestru akademického roku 2022/2023. Výuka průmyslového designu na plzeňské Sutnarce kombinuje skicování, 3D modely i praktickou proveditelnost samotných návrhů, včetně výroby nejrůznějších prototypů.

Redakčně upravená tisková zpráva ZČU v Plzni

• Oblasti podnikání: Design | Věda, výzkum a vývoj

Doporučujeme