Pozornost spotřebitelů přitom nepřitahují pouze světově věhlasná označení, jako například francouzské bordeaux či italské chianti, ale i produkce menších vinařství ze zemí, které nejsou primárně vnímány jako vinařské velmoci.
Velikou popularitu pak mají v Japonsku naturální a organická vína. Ruku v ruce s tímto trendem jde stoupající zájem o expertní kurzy a someliérské certifikace. V zemi existují tři špičkové instituce poskytující odpovídající typ formálního vzdělávání: Academie du Vin (filiálka slavné vinařské školy založené v Paříži v roce 1970), Caplan Wine Academy a L’Ecole du Vin. Certifikované zkoušky následně zajišťují Japan Sommelier Association (JSA) a Wine & Spirits Education Trust (WSET).
ExportMag.cz: Výrobce tradiční slivovice ze Zlínska oslavil 100 let a začíná prodávat i do zahraničí
Není bez zajímavosti, že vinařskou kvalifikaci vyhledávají nejen lidé, kteří se vínem zabývají profesně, ale také jedinci takzvaně mimo obor. Vinařské kurzy totiž představují vyhledávanou formu trávení volného času, a to i přesto, že studium může být leckdy poměrně nákladné. Pro představu, základní certifikace u WSET vyjde zájemce v přepočtu na 110 000 CZK.
Na pití vína je v Japonsku nahlíženo jako na dovednost, které je třeba se věnovat důkladně a systematicky, má-li být skutečně ovládána. Takový přístup k vinařství je nepochybně motivován specifickou japonskou kulturou, jež klade důraz na preciznost, ne-li přímo dokonalost odborného konání, ale odráží se v něm i současná demografická situace země.
Dle vyjádření zástupkyně JSA totiž tvoří převážnou většinu studentů someliérských kurzů lidé středního či staršího věku, kteří mají zároveň dostatek finančních prostředků k úhradě poplatků za certifikace. A jsou to rovněž starší zákazníci, kteří následně na trhu vyhledávají kvalitní, hodnotná vína.