„Nastal čas, aby se eHealth stalo plnohodnotnou součástí léčebných plánů, což povede ke zlepšení péče o zdraví pacientů, k větší efektivitě práce zdravotníků a hlavně ke snížení jejich zátěže,“ uvedl Světlák, který patří k hlavním řešitelům projektu, jehož cílem je zefektivnit české zdravotnictví právě pomocí inovativních nástrojů.
eHealth nástroje, například aplikace Nepanikař, mohou sloužit jako samostatné léčebné metody, doplňková terapie i prostředky v oblasti primární, sekundární a terciární prevence. Zároveň mohou v mnoha případech navýšit úspěšnost léčby, pomáhat ve fázi remise a působit preventivně proti případnému relapsu onemocnění.
Světlák doporučuje integraci eHealth řešení do všech oblastí zdravotní péče – od prevence přes diagnostiku až po léčbu. „Tato integrace by měla probíhat jak sériově, tak paralelně, aby vznikl prostor pro synergii mezi digitálními nástroji a tradičními terapeutickými přístupy. Otázka by neměla znít, zda eHealth používat, ale co, kdy, pro koho a jakým způsobem lze efektivně využít k dosažení nejlepších zdravotních výsledků s minimálními ekonomickými a personálními náklady,“ sdělil Světlák.
Jeho tým v rámci projektu financovaného Technologickou agenturou České republiky, do kterého jsou zapojeni i vědci SYRI, vyvíjí systém, který má potenciál měnit organizaci veřejného zdraví a zvýšit jeho dostupnost. Modulární eHealth systém pomůže zrychlit intervence lékařům i sociálním pracovníkům. Díky této novince už nebudou muset složitě hledat IT firmu a zbytečně utrácet veřejné peníze. Systém nabídne na jednom místě nástroje na přípravu vzdělávacích, preventivních a intervenčních programů pro pacienty a klienty.
Problémem českého prostoru je zatím skutečnost, že odborné společnosti neposkytují doporučení, návody ani seznamy ověřených eHealth aplikací, programů a intervencí, které by usnadnily orientaci odborníkům i pacientům a podpořily jejich bezpečné a odpovědné využívání. Problémy jsou i na straně pacientů, kteří preferují osobní kontakt se zdravotníky.
„Týká se to zejména těch, kteří nejsou zvyklí na technologická řešení,“ uvedl Světlák. Zdravotníci na druhé straně mohou mít obavy, že digitalizace může snížit kvalitu péče, kterou poskytují, nebo že na ně bude vyvíjen tlak, aby nahradili tradiční metody péče technologickými řešeními, která nejsou vždy optimální.
Klíčové je podle Světláka chápat a prezentovat eHealth programy jako součást péče, ne jako její částečné nebo snad úplné nahrazení. „Digitální přístupy k léčbě a podpoře zdraví nemají nahradit lékaře, ale mají být jeho dalším efektivním nástrojem,“ uvedl Světlák. Pro úspěch eHealth řešení je podle něj nezbytné, aby bylo vnímáno jako přirozená součást zdravotní péče, nikoli jako volitelný doplněk.
„Je čas, aby se eHealth stalo plnohodnotnou součástí léčebných plánů, což povede ke zlepšení péče o zdraví pacientů, k větší efektivitě práce zdravotníků, a hlavně ke snížení jejich zátěže. Integrace těchto digitálních nástrojů do zdravotního systému může zásadně proměnit krajinu moderní medicíny a zvýšit důvěru veřejnosti v eHealth řešení,“ dodal Světlák.