Podle průzkumu agentury CzechTrade očekává letos třetina exportérů zvýšení vývozu do Německa

Z českých exportérů do Německa, kam míří jedna třetina tuzemského exportu, očekává podle aktuálního průzkumu 34 procent meziroční zvýšení vývozu k našim západním sousedům, 28 procent z nich naopak očekává pokles. Vyplývá to z výsledků průzkumu, který vypracovala agentura CzechTrade ve spolupráci s portálem BusinessInfo.cz.„Každá osmá firma, která do Německa vyváží, zaznamenala propad objednávek do této země kvůli brexitu, protože jejich výrobky či služby jsou dále reexportovány do Velké Británie. Mezi exportéry panuje i obava z výkyvů kurzu koruny k euru. 72 procent respondentů vnímají kurzové riziko jako významný problém, neboť zhoršení kurzu může podstatně ztížit exportní aktivity mnoha z nich,“ uvádí generální ředitel agentury CzechTrade Radomil Doležal.

Firmy na základě průzkumu očekávají pomoc od státu, přičemž za nejpřínosnější považují zprostředkování poptávek od zahraničních firem, konkrétní asistenční služby a organizaci společných účastí českých firem na veletrzích v zahraničí. „Zpětná vazba je pro nás velmi důležitá. Díky ní budeme moct agenturní služby ještě více přizpůsobit potřebám našich klientů,“ dodává Doležal.

Vývozci chtějí kancelář v Mnichově

Exportéři také požadují lepší propagaci České republiky v zahraničí jakožto země s výrobky a službami s vyšší přidanou hodnotou a otevření druhé německé kanceláře agentury CzechTrade v Mnichově.

„V loňském roce jsme v Německu pracovali pro 229 českých firem. Dominovali klienti ze strojírenství, elektrotechnického a potravinářského průmyslu.

V poslední době se na nás obrací více inovativních firem. Aktuálně pracujeme například pro výzkumné centrum Západočeské univerzity a hledáme uplatnění pro inovativní technologii laserového texturování pro vysokorychlostní vytváření funkčních povrchů,“ poznamenává Adam Jareš, ředitel německého zastoupení agentury CzechTrade v Düsseldorfu

Průzkumu se účastnilo 144 českých firem, které exportují do Německa. 85 procent z nich zaměstnává méně než 250 zaměstnanců. Respondenti se oborově zaměřují nejvíce na zpracovatelský průmysl (56 procent) a strojírenství (22 procent). Dále se objevoval obchod, služby, stavebnictví a jiné. Čtyři z pěti dotázaných exportují do Německa déle než pět let.

 Výsledky průzkumu najdete v tomto dokumentu (738 kB).

Pravidelné novinky e-mailem