Podnikatelé i zástupci univerzit míří na misi do USA

Čtyři desítky tuzemských podnikatelů, zástupců univerzit a výzkumných institucí se vydaly hledat nové obchodní příležitosti do Spojených států amerických. Čeká je pět dní nabitých byznysovým programem a prohlídkami špičkových technologických firem.

Pod vedením viceprezidentky SP ČR Mileny Jabůrkové doprovází firmy a akademici do Washingtonu D.C. a New Yorku místopředsedu vlády pro digitalizaci Ivana Bartoše. Cílem pětidenní cesty je posílit spolupráci v klíčových technologických oblastech, zejména v oblasti umělé inteligence, kybernetické bezpečnosti nebo kvantových technologií.

Washington DC | Shutterstock

„Spojené státy americké jsou světovým technologickým lídrem a zároveň dlouhodobým a významným spojencem naší republiky. Toto spojení nabízí  českým podnikatelům, výzkumným organizacím a univerzitám unikátní příležitost navazovat a rozvíjet zajímavá partnerství. Do USA vezeme firmy a instituce, které rozhodně mají co nabídnout. Věříme proto, že si účastníci mise odvezou zajímavé vědecké i obchodní kontakty. Naše cesta do Spojených států má také geopolitický význam. Vzhledem k rostoucím mezinárodním hrozbám je nesmírně důležité posilovat bezpečnost, odolnost a obranyschopnost nejen ČR, ale celé EU. Z tohoto důvodu je velmi důležité, aby se naše spolupráce se USA co nejvíce rozvíjela,“ říká Milena Jabůrková, viceprezidentka Svazu průmyslu a dopravy ČR, která podnikatelskou delegaci vede.

„Máme jedinečnou příležitost ukázat, že Česká republika je zemí s velkým inovačním potenciálem a s výbornými výzkumníky, kteří se mohou rovnat světové špičce,“ dodává místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš.

Čtyřicítku českých exportérů čeká pět dní nabitých byznysovým programem a prohlídkami špičkových technologických firem. Delegace se nejprve vydává do Washingtonu D.C. V hlavním městě Spojených států amerických ji čeká mimo jiné návštěva technologického a inovačního centra AWS a Cyber Range IBM. Ve středu se pak delegace přesouvá do New Yorku, kde se zástupci firem můžou těšit na speciální „bootcamp“ zaměřený na české výzkumníky, byznys lídry i startupy. 

AI a kvantové technologie

Podnikatelská mise se kromě toho detailněji zaměří i na kvantové technologie a umělou inteligenci. Ty hrají stále důležitější roli nejen ve vědě a výzkumu, ale také v byznysu. Firmy proto během pobytu v New Yorku ve čtvrtek navštíví výzkumné centrum IBM TJ Watson, které je zaměřeno na AI a kvantové technologie a kde je umístěn v současné době nejvýkonnější kvantový počítač na světě. Některým účastníkům by tato návštěva mohla přinést zajímavou inspiraci i důležité kontakty.

„Podnikatelská mise do USA představuje pro mne a Ústav přístrojové techniky skvělou příležitost. V současné době nabývá na významu obor kvantových technologií, na který se v našem ústavu zaměřujeme. V nedávné době navštívila náš ústav také pověřená vyslankyně pro kvantové technologie Spojených států, paní Prineha Narang, a projevila zájem o spolupráci. Rád bych na její návštěvu navázal a věřím, že se mi podaří se obeznámit s podniky i výzkumnými pracovišti, které v oboru působí. Budu také hledat příležitosti k navázání kontaktů a spolupráci ve výzkumu i aplikacích,“ říká Josef Lazar, ředitel Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR.

Podnikatelská mise nabízí ovšem příležitosti i pro firmy z ostatních oborů. A to nejen těch, co by chtěly na americký trh expandovat, ale i podniky, které naopak chtějí nalákat případné investory do Česka. Zaujmout americké partnery chce podobným způsobem například Technologický park Brno. „Účast na misi do USA je příležitostí, jak ukázat Technologický park a Brno jako skvělé místo pro inovace, které mají mířit do celé Evropy. V Technologickém parku mají sídlo špičkové technologické firmy, proto víme, že každá nově příchozí firma bude v dobré společnosti. Každý zná Silicon Valey v USA, v rámci CEE regionu budujeme Regional Innovation Valey, tedy obdobné inovační údolí a chceme, aby i za Atlantikem o nás věděli,“ říká CEO společnosti Jiří Machát.

Doporučujeme