Podnikatelská mise do Íránu: Češi dohodli nové obchody

Dovážejte k nám automobily Škoda a zapojte se do výstavby íránské infrastruktury. To je ve zkratce reakce íránské strany na zájem českých firem o vstup na tamní dlouho uzavřený trh.Poptávka po českých službách a produktech v Íránu od doby, kdy bylo vyhlášeno rušení sankcí, stoupá. Z podnikatelské mise Hospodářské komory do Teheránu a Mashadu si podnikatelé přivezli nové kontrakty a k dalším mají nakročeno.

„Ačkoliv se jednalo již o čtvrtou podnikatelskou misi do Íránu pod hlavičkou Hospodářské komory ČR, návštěva Teheránu a zejména pak Mashadu potvrdila, že zájem íránské podnikatelské sféry o českou produkci neutuchá, ale naopak dále akceleruje,“ upozorňuje vedoucí podnikatelské delegace a předseda Zahraniční sekce Hospodářské komory ČR Ilja Mazánek.

„V Teheránu se na nás obrátili například místní renomovaní zájemci o dovoz automobilů Škoda. V Mashadu projevil magistrát města velký zájem o zapojení českých firem do rozšiřování infrastruktury a nové výstavby,“ uvádí příklady šéf delegace.

České úspěchy

Účastníci podnikatelské delegace, která od 6. října doprovázela náměstka ministra průmyslu a obchodu ČR Eduarda Muřického při návštěvě v Íránu, si od cesty slibovali nové zakázky. Například Firma VA TECH WABAG Brno, zabývající projekcemi, dodávkami, servisem a montáží technologických zařízení na úpravu vod, se během mise setkala s mashadskou vodárenskou společností. Ta ji předložila šest projektů na úpravu vody, do kterých by se společnost mohla zapojit.

K nové zakázce má nakročeno i Rubena a.s., která vyrábí v provozech v Hradci Králové, Náchodě, Velkém Poříčí a ve Zlíně výrobky z technické pryže „Velký zájem byl především o naše klínové řemeny do těžebního průmyslu a zemědělství,“ podotýká manažer společnosti pro prodej a marketing Petr Holeček. Podle jeho slov by firma mohla dojednat konkrétní formu obchodní spolupráce už letos v listopadu, kdy by do ČR měla přijet skupina íránských odborníků.

I když v delegaci českých podnikatelů bylo zastoupeno celkem patnáct českých firem především z oborů energetiky, dopravní infrastruktury, dřevozpracujícího průmyslu nebo technologií na zpracování vody, Íránci projevili zájem také o české lázeňství. Zájem o služby v oblasti turistiky a lázeňství potvrzují například Lázně Darkov. Jednali jsme s turistickými agenturami, které spolupracují s místními nemocnicemi ohledně možnosti léčení jejich pacientů. Začínáme nyní pracovat na přípravě cesty odborníků na detailní prohlídku našich lázní,“ prozrazuje manažerka lázní Lenka Krótká.

Zatímco firma VTK Special spadající do koncernu Vítkovice Holding, jednala v Persii o renovaci zařízení, které bylo v minulosti dodáváno do ČSSR, a také o programu aplikaci zelených technologií, dodavatel energetických celků Škoda Praha aktuálně řeší možné dodávky elektráren formou BOT. Naproti tomu firmě FOMA Bohemia se s tamním partnerem podařilo podepsat smlouvu o výhradním zastoupení v oblasti dodávek dentálních filmů.

Pro některé účastníky podnikatelské mise to byla první návštěva Íránské islámské republiky, kdy jejich hlavním cílem bylo na místě zjistit možnosti uplatnění jejich produkce na trhu. Do Íránu tuzemští podnikatelé odletěli letos už podruhé, navázali tak na úspěch dubnové podnikatelské mise Hospodářské komory ČR, během níž se podařilo například společnosti Energo-Pro získat zakázku za 15 milionů eur (405 milionů korun) na dodávku dvou vodních turbín pro íránskou vodní elektrárnu Khoda Afarin nebo opavskému výrobci důlních strojů Ostroj podepsat memorandum o dodávce důlního dobývacího komplexu v řádu desítek milionů eur.

• Teritorium: Asie | Írán | Zahraničí
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Služby

Doporučujeme