Podpora inovací, exportu a mezinárodní spolupráce. Takový bude Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně

Letošní 64. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu (MSV), který se koná od 10. do 13. října na výstavišti v Brně, představí inovativní průmyslové technologie.

Hlavními tématy jsou digitalizace průmyslu a cirkulární ekonomika – nakládání se zdroji. Česká národní expozice bude dále zaměřena na vodíkové technologie, energetické úspory, či nabídne celý ekosystém vzájemně navazujících služeb na podporu českých firem.

Ilustrační fotografie

„Pro podnikatele je veletrh důležitý z několika důvodů. Prvním z nich je účast významných mezinárodních firem, které na tomto místě mohou navázat spolupráci s českými společnostmi. Proto jsme již tradiční Českou národní expozici letos obohatili o prezentaci podniků a jejich výrobků, které byly podpořeny z Operačních programů Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost a patří mezi špičky ve svých oborech,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodává: „To je v souladu s novou Exportní strategií ČR na roky 2023-2033, ve které se v rámci podpory exportu chceme zaměřovat zejména na inovativní české firmy, které vyvíjí, vyrábí a prodávají produkty s vlastní přidanou hodnotou.“

Resorty zastoupí Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo zahraničních věcí a Ministerstvo obrany. Podporu podnikatelům poskytnou agentury CzechTradeCzechInvest a Agentura pro podnikání a inovace. Expozici dále doplní Technologická agentura ČR, Strojírenský zkušební ústavÚřad průmyslového vlastnictví. Finanční služby nabídnou Česká exportní banka, EGAP a Národní rozvojová banka.

Novinkou letošní České národní expozice bude prezentace řady špičkových exponátů českých firem, které vznikly za podpory operačních programů Evropské unie, které nabízí Ministerstvo průmyslu a obchodu. Významná bude také účast zástupců ze zahraničí. Mezi ně budou patřit i příležitosti, které českým firmám nabízí dynamický trh Spojených států amerických. Ty představí americký velvyslanec v ČR Bijan Sabet i další významní představitelé USA v rámci programu Select USA.

Firmy se chtějí podílet na obnově Ukrajiny. Podnikatelé a zaměstnavatelé vládě doporučují aktivovat další finanční zdroje v rámci EGAP

Připravený bude také speciální stánek Contact Ukraine, na kterém se protnou české firmy se svými ukrajinskými partnery i zástupci jednotlivých ukrajinských regionů a měst. Tato platforma významně usnadní přípravu a realizaci vzájemných vztahů při obnově Ukrajiny.

„Chceme českým firmám otevřít dveře k novým příležitostem na ukrajinském trhu. Proto jim nabídneme naše služby ve stánku Contact Ukraine. Cílem je zapojit naše firmy a pomoci Ukrajině s její obnovou,“ říká ministr Síkela

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme