Podporu malým a středním farmám vláda zachová, zemědělci mají oproti současnosti dostat ročně až 8 miliard korun navíc

V rámci vypořádání připomínek Evropské komise ke Strategickému plánu společné zemědělské politiky (SZP) se nebude měnit navržená redistributivní platba ve výši 23 % na prvních 150 hektarů každého zemědělského podniku.

Shodli se na tom předsedové stran vládní koalice. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) bude také dle dohody hledat další řešení pro podporu malých a středních podniků ve výši až 3 miliardy korun ročně.

Ilustrační foto

„Postup při schvalování a vypořádání připomínek Evropské komise ke Strategickému plánu společné zemědělské politiky řešili experti na zemědělství všech stran vládní koalice. V rámci redistributivní platby potvrdili návrh 23 procent na prvních 150 hektarů,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula.

Již dříve prosadil ministr Nekula navýšení kofinancování Programu rozvoje venkova o 5 miliard korun ročně, další 2 až 3 miliardy korun mají nově směřovat do živočišné výroby a citlivých sektorů.

Chytrá ušní známka mapuje polohu zvířat na pastvině i jejich zdraví. V budoucnu může nahradit ohradníky

„Budeme hledat řešení pro podporu malých a středních podniků ve výši dalších dvou až tří miliard korun ročně. Tyto peníze budou primárně určeny podnikům, které se zabývají živočišnou výrobou a produkcí citlivých komodit jako je ovoce, zelenina, chmel či brambory. Plánovaná podpora budeme hledat v oblastech národních dotací, daňových úlev nebo plateb sociálního a zdravotního pojištění. Celková alokace finančních prostředků pro sektor zemědělství tak bude od roku 2023 o sedm až osm miliard korun vyšší než doposud,“ uvedl ministr Nekula.

V současnosti je na společnou zemědělskou politiku ročně určeno zhruba 35 miliard korun. Od příštího roku to bude 40 miliard korun, další až 3 miliardy získají zemědělci na dalších podporách. Za pětileté období platnosti nové SZP by tak čeští zemědělci mohli získat navíc až 40 miliard korun. To pomůže zajistit udržitelnou produkci dostatku potravin při současně vyšší ochraně přírody.

• Teritorium: Česká republika
• Témata: Dotace a financování
• Oblasti podnikání: Zemědělství a lesnictví

Doporučujeme