Akci pořádá pět největších pražských univerzit ve spolupráci s Podnikatelským a inovačním centrem hl. města Prahy (PIC), jež nominovaly inspirativní startupové studentské projekty. V rámci networkingu studenti získají cenné kontakty mezi odborníky a investory. Na přípravě Startup Night se kromě škol a pražských organizací podílejí také studenti ze spolku SpoluPRACUJEME.
Projekty, které se na Startup Night představí:
- Živý Uhlík (ČZU),
- Optiflow Solutions (ČVUT),
- Charles Games (UK),
- SpaceFlow (VŠE),
- Galochrom (VŠCHT)
- za PIC Praha je nominován projekt Spectoda.
Startup Night se pořádá po půl roce a propojuje spolupráci napříč pražskými univerzitami a jejich studenty. Ti mohou sdílet zkušenosti a dále se rozvíjet v inovačním prostředí. „Naučit studenty podnikat je skvělá věc. Naším cílem je ale hlavně vzbudit jejich zájem, snahu ověřit si nápady a nebát se dojít si pro zpětnou vazbu. Ne z každého nápadu podnikání vzniká, ale zkušenost a dovednosti, které podporují podnikavé myšlení, jsou k nezaplacení,“ komentuje podstatu akce Klára Palasová, vedoucí inkubátoru Point One na České zemědělské univerzitě v Praze (ČZU).
Účastníci v několika minutách představí svůj projekt, co nebo koho hledají, a poté si v rámci networkingu předají své znalosti a zkušenosti. Význam Startup Night a jejího cíle zdůrazňuje také Michal Andera z katedry podnikání Vysoké školy ekonomické (VŠE): „Startup Night je jedinečná ve snaze propojit studenty napříč univerzitami. Věřím, že během večera účastníci navážou kontakty a položí základy ambiciózních týmů. Mezioborové týmy jsou totiž předpokladem úspěšných inovací.”
„Jsme moc rádi, že se může akce Startup Night konat v prostorách coworkingového centra HUBHUB, které se nachází v historické budově Paláce ARA. V poslední době se stává epicentrem startupových akcí, kde se prezentují začínající podnikatelé a inovátoři a je opravdu vždy se na co koukat. Jsme si vědomi toho, že je pro zlepšení podpory podnikavosti u studentů nejen vysokých škol ještě obrovský prostor,“ říká Karolína Krámková, komunitní manažerka HUBHUB Praha, který se organizačně do akce zapojil.
Startup Night je výsledkem usilovné práce několika organizací a pražských vysokých škol (Českého vysokého učení technického, Univerzity Karlovy, Vysoké školy ekonomické, České zemědělské univerzity a Vysoké školy chemicko-technologické v Praze). A právě to Startup Night dělá výjimečnou. Jde o snahu přiblížit studentské projekty veřejnosti a podpořit je tak na jejich cestě za úspěchem.
„Podpora podnikavosti u studentských projektů je základním předpokladem pro budování inovační scény nejen v Praze. V Pražském inovačním institutu a Podnikatelském a inovačním centru hl. města Prahy se snažíme podporovat podnikavost ve vzdělání nejen u vysokoškoláků, ale také u žáků středních škol. Doufáme, že je tímto způsobem namotivujeme k tomu, aby se nebáli být kreativní a zkoušeli nové věci,” dodává Aneta Bednářová, programová manažerka PIC Praha.
Předchozí Startup Night se pořádala letos na jaře v konferenčním prostoru OC Máj na Národní třídě v Praze a setkalo se na ní zhruba 300 vysokoškoláků a inovátorů, sociálních podnikatelů a zajímavých osobností z řad byznysu a vzdělávání. Hlavní město na akci přispělo finanční dotací ve výši 100 000 korun.