Pojištění vývozu do zemí OECD zlevňuje až o polovinu, ukazuje nový ceník EGAP 

Aktualizace ceníku exportní pojišťovny EGAP vývozcům razantně zlevňuje pojistné. V případě investičního pásma „BBB- a lepší“ sazba v meziročním srovnání klesá o 50 %. Ve spekulativním pásmu „BB+ a níže“ zlevňuje o 30 %. 

Nová verze kalkulačky pojistných sazeb se vztahuje na pojištění úvěru s dobou splácení nejméně dvou let, a to na transakce s konečnými dlužníky v zemích OECD s vysokým příjmem a země Eurozóny s vysokým příjmem.  

Ilustrační fotografie | dani daniar / Shutterstock.com

„Je to dobrá zpráva pro české exportéry, kterým se ve vybraných případech zleňuje pojistné. Nový ceník tak vychází vstříc českým firmám, které hledají náhradu za obchodní příležitosti, o které je připravila ruská invaze na Ukrajinu,“ vysvětluje předseda představenstva EGAP Jan Procházka. 

Nastavení pojistných sazeb EGAP vychází primárně z tržního ocenění úvěrového rizika na trhu korporátních dluhopisů, které se vyjadřuje na roční bázi ve formě marže nad bezrizikovou úrokovou sazbou pro jednotlivé ratingy. 

V uplynulých dvou letech pojišťovna podpořila český vývoz do zemí OECD v řádu několika miliard miliard korun. Poptávku po pojištění vývozu do ekonomicky vyspělých zemí zvedla pandemická krize a snížená ochota komerčních pojišťovacích subjektů k riziku. 

Exportmag.cz: Uzbekistán se mění, díky liberálním reformám je přitažlivější pro byznys

Celkový objem českého exportu podpořeného EGAP aktuálně přesahuje částku 1 bilion korun. Za 30 let fungování EGAP tak podpořil vývoz českých exportérů do 130 zemí světa, od Austrálie až po Zambii. Mezi historicky největší obchodní případy patří například modernizace železniční tratě v Ázerbájdžánu. Od roku 2011 tam české firmy s pojištěním EGAP zmodernizovaly přes 900 kilometrů železnice za 750 milionů eur. Dále jsou to vodní elektrárny společnosti Energo-Pro v Gruzii, Bulharsku a Turecku. Loni dokončený projekt Turecké elektrárny Alpaslan 2 v hodnotě 600 milionu dolarů přitom představuje největší českou investici v Turecku od roku 1989 a zároveň největší českou porevoluční investici do vodní energie. 

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme