Pojízdná učebna seznámí žáky s novými technologiemi

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a Ministerstvo školství spouštějí projekt Tour for the Future. Jde o pojízdnou učebnu techniky, která bude putovat po České republice a seznamovat žáky 8. a 9. tříd základních škol s technologickým pokrokem a vývojem. To vše s cílem zvýšit zájem o nové technologie a studium technických oborů.

„Duální vzdělávání je ve vyspělých zemích světa běžné. U nás se o něm dvacet let bohužel jen mluvilo, teď už konečně nabývá konkrétní podoby. Dostatek technicky zdatných lidí, kteří už ve škole získají potřebnou praxi, je přitom základním předpokladem úspěchu inovativních technologických projektů,“ říká ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

„Podpořit zájem o techniku má nově i pojízdná učebna, tedy projekt Tour for the Future. Spouštíme ho od října, nákladní automobil, který je upravený na učebnu, má v tomto školním roce navštívit všechny kraje a vzdělávat žáky základních škol v tuto chvíli v celkem 35 městech a obcích,“ doplňuje vicepremiér.      

Kamion s 3D tiskárnami

Ve speciálně upraveném a technologicky vybaveném nákladním automobilu jsou mimo jiné 3D tiskárny, notebooky a tablety s funkcí rozšířené reality. To umožňuje praktické workshopy, které může uvnitř pojízdné učebny najednou absolvovat asi dvanáct žáků, výuka se tedy s ohledem na běžný počet dětí ve třídě, kterých je dvacet a víc, uskuteční ve dvou skupinách.

Jedna se bude vzdělávat uvnitř vozu, druhé bude ve škole k dispozici kariérní poradce na probrání profesní budoucnosti. Programu pod vedením speciálního týmu lektorů se budou moci zúčastnit i pedagogové. Všichni získají přehled o trhu práce a naučí se pracovat s výše uvedeným zařízením. Žáci se také dozvědí, pro jakou profesi mají předpoklady a nadání, pedagogové se seznámí s novým pojetím výuky techniky v rámci vzdělávací oblasti Člověk a technika.

Po celou dobu Tour for the Future se důraz bude klást na rozvoj manuální zručnosti, technickou a digitální gramotnost, jednoduše na průmysl a technologie 4.0.

Člověk a technika

„V loňském školním roce jsme na čtyřiceti školách realizovali pilotní projekt ´Rozvoj technického myšlení, technické tvořivosti a praktických činností v základním vzdělávání´. Šlo o komplexní přípravu na zavedení nového předmětu a vytvoření metodických materiálů pro učitele a sítě spolupracujících škol. A protože se vše podařilo, od září 2020 pokračujeme na 60 školách ověřováním nové vzdělávací oblasti rámcového vzdělávacího programu s názvem Člověk a technika,“ informuje ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga.

„Účelem je systematické posílení rozvoje technického myšlení, prakticky aplikovatelných dovedností, jemné motoriky a technické tvořivosti s vazbou na nové technologie v rámci kurikula v základním vzdělávání,“ doplňuje. 

Délka jednoho workshopu v pojízdné učebně se plánuje na 90 minut. Škola, z níž workshop absolvují nejméně tři pedagogové, bude mít možnost získat 3D tiskárnu od firmy Prusa Research a nápadník aktivit do výuky techniky od Univerzity Palackého v Olomouci.

„Věřím, že projekt motivuje žáky základních škol k výběru technického oboru v navazujících středoškolských studiích a přinese jim znalost a orientaci v průmyslu a technologiích 4.0. Jde o oblast, která se neuvěřitelně rychle vyvíjí, proto zde víc než jinde platí, že musíme žáky učit to nejnovější, aby uměli na měnící se svět co nejlépe reagovat,“ prohlašuje poradce náměstkyně ministra průmyslu a obchodu a gestor projektu Tour for the Future Tomáš Hamberger.

Harmonogram výjezdů pojízdné učebny ve školním roce 2020/2021

měsícmísto
1. říjnaPraha, Ministerstvo Průmyslu a obchodu
2. říjenBílovice (Zlínský kraj)
9. říjenValašské Klobouky (Zlínský kraj)
16. říjenKašava (Zlínský kraj)
23. říjenTovačov (Olomoucký kraj)
6. listopadLipník nad Bečvou (Olomoucký)
13. listopadTeplice nad Metují (Hradecký)
20. listopadNové Město nad Metují (HK)
27. listopadDeštné v Orlických Horách (HK)
4. prosinecChoustníkovo Hradiště (HK)
11. prosinecOstravice (Moravskoslezský)
18. prosinecŠtramberk (Moravskoslezský)
8. ledenOstrava (Moravskoslezský)
15. ledenHlinsko (Pardubický)
22. ledenLitomyšl (Pardubický)
5. únorKrálíky (Pardubický)
12. únorNedvědice (Jihomoravský)
19. únorBučovice (Jihomoravský)
26. únorHustopeče (Jihomoravský)
5. březenNáměšť nad Oslavou (Vysočina)
12. březenTřebíč (Vysočina)
19. březenTelč (Vysočina)
26. březenLhenice (Jihočeský kraj)
9. dubenPrachatice (Jihočeský kraj)
16. dubenBlovice (Plzeňský kraj)
23. dubenSušice (Plzeňský kraj)
30. dubenNová Role (Karlovarský kraj)
7. květenAš (Karlovarský kraj)
14. květenŠluknov (Ústecký kraj)
21. květenŠtětí (Ústecký kraj)
28. květenRovensko p. Troskami (Liberecký)
4. červenTurnov (Liberecký)
11. červenČáslav (Středočeský)
18. červenSlaný (Středočeský)
25. červenLysolaje (hl. město Praha)

Kromě projektu Tour for the Future, který se realizuje v souladu s Inovační strategií Czech Republic: The Country for the Future, se v ČR řeší už dříve zmiňované duální vzdělávání či zavedení mistrovské zkoušky. Vše na podporu národního hospodářství založeného na přidané hodnotě a inovacích.  

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme