Pokles čínských dovozů obilovin a olejnin

Reuters ve své nedávné zprávě uvedlo, že v období od ledna do srpna letošního roku Čína importovala výrazně menší objemy obilovin než ve stejném období roku 2021.

Nákupy kukuřice klesly o 21 %, pšenice o 10 % a ječmene dokonce o 43 %. Na jednu stranu by bylo obtížné dosáhnout úrovně z minulého roku, která byla sama o sobě rekordní, i kvůli snaze Číny přiblížit se splnění závazku na zvýšení importu zemědělských produktů ze Spojených států, který vyplýval z první fáze jejich obchodní dohody. Na druhou stranu se může jednat o symptom zpomalování čínské ekonomiky.

Ilustrační fotografie

Ve stejném období také meziročně poklesly čínské dovozy sójových bobů, konkrétně o 9 %, což je znepokojivá zpráva pro americké vývozce, kteří jsou značnou měrou závislí na čínské poptávce. Problémem pro americké vývozce je však i nižší konkurenceschopnost oproti těm brazilským, kteří jsou schopni své zboží do Číny přepravit s nižšími náklady.

Navíc však pokračuje čínská snaha snižovat obsah sóji v krmivech a nahrazovat tuto složku jinými vhodnými alternativami. Dne 19. září 2022 zveřejnilo čínské ministerstvo zemědělství a záležitostí venkova na svých webových stránkách zprávu o proběhnuvší videokonferenci zabývající se tímto tématem.

Autor: Ondřej Plaček, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Pekingu. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Asie | Čína | Zahraničí

Doporučujeme