Kanadští zemědělci z důvodu nižších výkupních cen komodit a vyšších provozních nákladů odkládají nákup nové techniky. Podle prognózy kanadského bankovního domu Farm Credit Canada by například prodej kombajnů měl v roce 2025 klesnout o téměř 7 % ve srovnání s pětiletým průměrem.
Pokles prodeje předpokládají i u traktorů s výkonem do 40 koní o téměř 29 % ve srovnání s pětiletým průměrem, s výkonem od 40 do 100 koní o téměř 21 % a u traktorů s výkonem nad 100 koní o něco více než 6 %.
ExportMag.cz: Výrobci alternativních potravin spolupracují v organizaci ProVeg
Začátek letošního roku byl podle Farm Credit Canada ve znamení zpomalení prodeje v USA, což umožnilo výrobcům poslat do Kanady větší množství nových strojů. Tím došlo k nahromadění zásob, což ovlivnilo i obchod s použitou zemědělskou technikou. Pro rok 2025 se tak kvůli vyšší nabídce zemědělské techniky očekává tlak na snížení cen. Pozitivním efektem by mělo být i snížení úrokových sazeb v Kanadě, které by mělo do budoucna zmírnit finanční tlak na zemědělce a usnadnit jim nákup techniky.
Na aktuální vývoj reagují i američtí výrobci zemědělské techniky, kteří omezují svoji výrobu. Společnost Deere & Co očekává v roce 2025 pokles tržeb o 10 až 15 % ve všech segmentech strojů. Další společnosti, jako jsou CNH Industrial a AGCO, rovněž očekávají snížení svého zisku.
I přes to bude kanadský trh představovat vhodné obchodní prostředí pro české výrobce a exportéry zemědělské techniky. Ministerstvo zemědělství spolu s Velvyslanectvím ČR v Ottawě bude i nadále podporovat jejich vstup a působení v tomto teritoriu.