Polsko chce být evropským lídrem v „malém atomu“

Na polské politické scéně panuje shoda, že přechod na jadernou energii je jediným způsobem, jak uspokojit rostoucí hlad země po energii a zároveň splnit požadavky klimatické politiky Evropské unie.

Polský obrat v jaderné energetice zahrnuje nejen výstavbu velkých jaderných elektráren, ale také malých modulárních jaderných reaktorů (SMR). Podle mnoha odborníků mohou být SMR budoucností energetického sektoru.

Ilustrační fotografie

SMR mají být používány především jako zdroje energie pro energeticky náročné průmyslové závody. V Polsku byly předloženy projekty na výstavbu SMR, což z něj dělá evropského lídra. Výstavba SMR je plánována v Kanadě, USA, Francii, Velké Británii, Česku a dalších zemích. České firmy z oblasti jaderné energetiky by mohly nabídnout svoje zkušenosti polským investorům do SMR.

ExportMag.cz: Česká firma uspěla v Turecku s dodávkami pro plynovody

Technologie SMR je součástí jaderné renesance. Od ruské invaze na Ukrajinu a následné energetické krize v EU nabírá na síle, a to od Severní Ameriky po Evropu a východní Asii. První SMR svého druhu na světě (pokud nepočítáme některé čínské a ruské projekty jiného typu) má postavit kanadská energetická společnost Ontario Power Generation (OPG) v roce 2029 v Darlingtonu na okraji Toronta.

Ambice řady polských firem

V Polsku se zapojuje do projektů SMR již několik společností – například Orlen, Synthos, KGHM, ŠGP Industria, Tauron, Enea, Unimot či Grupa Azoty. Společný podnik firem Orlen a Synthos pod názvem Orlen Synthos Green Energy (OSGE) plánuje postavit první SMR založený na technologii BWRX-300 od americko-japonského konsorcia GE Hitachi. Pro svou relativně malou rozlohu (srovnatelnou s fotbalovým hřištěm) může být tento typ SMR umístěn v lokalitách, kde dopad na životní prostředí zůstává minimální. Usnadňuje se také integrace reaktorů se stávající přenosovou soustavou, což se promítá do snížení investičních nákladů.

Vzhledem k téměř žádným zkušenostem s jadernou energetikou v Polsku se firma OSGE rozhodla spolehnout na osvědčeného a zkušeného partnera, jakým je GE Hitachi. Podle vyjádření zástupců OSGE má GE Hitachi nejen správnou technologii, ale také dodavatelský řetězec a materiálové zkušenosti související s fungováním této technologie. Velmi důležitá byla také otázka přístupu k licencovanému jadernému palivu, které se vyrábí ve Španělsku z uranu obohacovaného ve Francii.

Ilustrační fotografie

Reaktor BWRX-300 o výkonu 300 MW je v současné době podle řady odborníků nejkonkurenceschopnější ze všech technologií SMR. Technologie BWRX-300 má kladné obecné stanovisko od Polské agentury pro atomovou energii (PAA), což je první krok v licenčním řízení. GE Hitachi již zahájilo licenční proces pro svůj reaktor BWRX-300 se čtyřmi regulačními orgány, a to v Kanadě, USA, Velké Británii a Polsku. Licencování je důležitým krokem na cestě ke komercionalizaci technologie BWRX-300.

Ambice OSGE: 24 reaktorů

OSGE obdržela v prosinci 2023 od polského Ministerstva klimatu a životního prostředí kladné principiální rozhodnutí o šesti lokalitách pro SMR. OSGE v nich chce vybudovat 24 SMR. Principiální rozhodnutí potvrzuje, že investice do SMR je ve veřejném zájmu a je součástí polské politiky v oblasti energetiky a klimatu. Nejpokročilejší projekt SMR je v současné době v lokalitě Stawy Monowskie u Osvětimi v Malopolském vojvodství, kdy již bylo oznámeno rozhodnutí upřesňující požadavky na rozsah zprávy o vlivu na životní prostředí a začínají práce na studii o vlivu na životní prostředí a zprávě o bezpečnosti.

Zároveň OSGE pracuje na rozvoji dalších dvou lokalit, kterými jsou Ostołęka (Mazovské vojvodství) a Włocławek (Kujavsko-pomořské vojvodství). Dalšími identifikovanými potenciálními lokalitami pro SMR jsou Stalowa Wola, zvláštní ekonomická zóna Tarnobrzeg či Varšava.

Podpora z Ameriky

V roce 2023 byl společný podnik OSGE zařazen do strategického amerického programu Phoenix, díky němuž bude mít OSGE zaručené financování od Ministerstva zahraničí USA na urychlení projektu výstavby SMR v Polsku. OSGE je prozatím jedinou polskou společností, která se tohoto programu účastní.

Malý modulární reaktor | Foto: OSGE

Výběr lokality pro SMR je kromě ekologických otázek dán především zájmem o energii ze strany potenciálních odběratelů. Přirozeným partnerem je zde průmysl. Pro ten mohou být SMR, jejichž specifičnost umožňuje flexibilní výběr výkonu a relativně rychlou implementaci, odpovědí na výzvy spojené s dekarbonizací průmyslu.

Sázka na více technologií

Kromě malých jaderných modulárních reaktorů BWRX-300 se Polsko spoléhá také na další technologie SMR. Použití několika technologií současně může vést ke skutečnému rozmachu technologie SMR.

Průmyslová společnost ŠGP Industria obdržela v uplynulých dnech od Ministerstva klimatu a životního prostředí principiální rozhodnutí týkající se výstavby SMR s technologií od britské firmy Rolls-Royce. Jedná se o tlakovodní reaktor o výkonu 470 MW vyvinutý na základě zkušenosti firmy s loděmi s jaderným pohonem. ŠGP Industria plánuje výstavbu tří SMR za účelem dekarbonizace regionální energetické infrastruktury a výroby zeleného vodíku. Očekává se, že SMR v budoucnu nahradí více než 8 GW instalovaného výkonu uhelných elektráren v jižním Polsku.

Polská těžební a metalurgická společnost KGHM chce postavit SMR s technologií od americké společnosti NuScale. Jedná se o malý jaderný reaktor Voygr o výkonu 77 MW. Tlakovodní reaktor Voygr čeká na schválení americkým regulátorem NRC (Nuclear Regulatory Commission). KGHM plánuje postavit jadernou elektrárnu se šesti SMR o celkovém výkonu 462 MW ve Velkopolském vojvodství.

Záměrem postavit SMR v Polsku se zabývají i další společnosti. Katovická energetická společnost Tauron podepsala se společností KGHM prohlášení o spolupráci v oblasti SMR. Poznaňská energetická skupina Enea se zajímá o SMR a analyzuje pro ně potenciální lokality.

Ilustrační fotografie

SMR mohou významně přispět k dekarbonizaci polského průmyslu, energetiky a teplárenství. Uhlí tvoří stále zhruba 70 % energetického mixu země. Podle průzkumu 60 % respondentů v Polsku je pro výstavbu SMR a 75 % obecně podporuje rozvoj jaderné energie.

Šance pro české dodavatele

České firmy z oblasti jaderné energetiky by měly oslovit výše uvedené polské investory do SMR a nabídnout jim svoje zkušenosti. Reálnou šanci uspět mají určitě dodavatelé služeb nebo výrobci komponentů. Potenciální čeští dodavatelé budou muset získat příslušná povolení, osvědčení a certifikáty a splňovat přísné normy kvality.

Zahraniční konkurence bude určitě vysoká. Polsko chce, aby minimálně 50 % dodávek pro SMR pocházelo od místních firem. Plánovaná výstavba několika desítek bloků SMR má stát více než 100 miliard zlotých (cca 590 miliard korun). Tato suma určitě stojí za spolupráci s polskými firmami.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky ve Varšavě (Polsko). Autor: Jaroslav Remeš, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Evropa | Polsko | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Energetika

Doporučujeme