Polsko nastavuje ambiciózní směr pro umělou inteligenci

Polsko vstupuje do nové éry technologického rozvoje a nastavuje ambiciózní směr pro umělou inteligenci (AI). Využití umělé inteligence může během deseti let zvýšit polský HDP o 8 %.

Polsko má šanci stát se klíčovým hráčem na světovém trhu a zvýšit konkurenceschopnost své ekonomiky díky inovacím založeným na datech a technologiích. Prioritní projekty AI zahrnují oblast zdravotnictví, nízkoenergetické procesory nebo distribuovanou infrastrukturu pro sběr dat.

Ilustrační fotografie

Polsko má podle odborníků šanci stát se jednou z předních zemí v éře umělé inteligence. Vyžaduje to strategická opatření v oblasti investic, vzdělávání, regulace a budování ekosystému k rozvoji AI přátelského. Bez řádného využití této příležitosti Polsko riskuje ztrátu svého potenciálu ve prospěch technologicky vyspělejších zemí.

ExportMag.cz: Startup spojil zdravotní rehabilitaci, hru a virtuální realitu

Poznaňské superpočítačové a síťové centrum (PSNC) získalo letos v únoru finanční prostředky ve výši 200 milionů zlotých (1,2 mld. Kč) z programu EU na zřízení továrny na umělou inteligenci v Polsku. Tyto prostředky navýší fond ve výši 340 milionů zlotých (2 mld. Kč), který poskytla polská vláda. Klíčovým krokem při budování technologické suverenity Polska je právě podpora továren na umělou inteligenci. Polsko chce v nadcházejících měsících pokračovat v investicích do průlomových technologií, jako je AI a kvantové technologie.

Ministerstvo pro digitální záležitosti poukázalo na šest klíčových oblastí pro ekonomiku, ve kterých může umělá inteligence hrát klíčovou roli. Patří mezi ně vytváření malých, specializovaných jazykových modelů, vývoj bezpečné umělé inteligence, navrhování energeticky úsporných procesorů, implementace multiagentních struktur, budování národní distribuované datové infrastruktury a zlepšování zdravotní péče pomocí umělé inteligence.

Velké jazykové modely založené na transformátorové architektuře, jako jsou ChatGPT nebo Claude, dosahují velmi vysoké kvality provozu. Vyžadují však obrovské zdroje, a to jak tréninková data, tak výpočetní výkon. Cílem je iniciovat a důsledně provádět základní výzkumný program zaměřený na vytváření nových architektur s výrazně nižšími nároky na zdroje a specifickými specializovanými schopnostmi, jako je uvažování.

Bezpečná umělá inteligence

V současné době existuje v Polsku síť výzkumných týmů, které provádějí výzkum v oblasti transparentní, bezpečné a vysvětlitelné umělé inteligence. Stavěním na těchto silných výzkumných týmech může Polsko rychle získat konkurenční výhodu a značku výrobce Safe AI.

Ilustrační fotografie

Polsko má potenciál stát se lídrem v oblasti standardů a řešení nejvyšší kvality a spolehlivosti. Zároveň lze odolnost vůči nepřátelským akcím a efektivní umělou inteligenci využít v otázkách obrany, bezpečnosti a tzv. dvojího užití. Vzhledem ke geopolitické situaci by Polsko mělo být lídrem ve vytváření, využívání a exportu řešení využívajících umělou inteligenci k posílení bezpečnosti občanů.

Výkonný procesor s nízkou spotřebou

Tato oblast zahrnuje výrobu a spuštění energeticky účinného procesoru určeného pro výpočty umělé inteligence, protože spotřeba energie pro systémy umělé inteligence je vážným problémem.

Cílem je navrhnout, vyrobit a celosvětově uvést na trh rodinu energeticky úsporných procesorů (a/nebo hardwarových akcelerátorů) určených pro výpočty s umělou inteligencí.

Systémy integrací schopností jazykových modelů a dalších IT systémů umožňují řešit složité problémy, často bez nutnosti odkazovat na „velké AI“, které jsou v cloud computingu nejčastěji dostupné. Operace má potenciálně velké synergické efekty s dalšími projekty, zejména s nízkoenergetickými procesory.

Cílem je vytvořit národní distribuovanou infrastrukturu pro bezpečný sběr, zpracování a sdílení dat pro vývoj umělé inteligence. Polsko má šanci stát se průkopníkem v budování bezpečné, distribuované, datové infrastruktury, která je obzvláště důležitá v souvislosti s lékařskými daty a dalšími citlivými datovými sadami. Toto řešení reaguje na rostoucí poptávku po lokálním zpracování dat (AI on Edge) při zachování úspor z rozsahu, které nabízejí datová centra.

AI v medicíně, lepší zdravotní péče

Jedná se o využití umělé inteligence ke zlepšení vybrané oblasti zdravotní péče. Klíčovou fází realizace bude výběr společensky významného problému (např. diagnostika nádorových onemocnění, kardiovaskulárních onemocnění nebo diabetu, přístup k terapii, přístup k lékům) a opatření k efektivnějším řešením (např. zkrácení doby, zvýšení počtu, atd.).

Výše uvedené klíčové oblasti využití AI, které identifikovala vláda pro polskou ekonomiku, bezesporu nabízejí také příležitosti pro české firmy a výzkumné instituce, které se v těchto oblastech pohybují. Spolupráce s polskými specializovanými centry umělé inteligence, výzkumnými institucemi nebo průmyslovými partnery může být oboustranně výhodná. Velvyslanectví ČR ve Varšavě je připraveno za tímto účelem pomoci českým subjektům najít vhodné polské partnery a propojit je s nimi.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky ve Varšavě (Polsko). Autor: Jaroslav Remeš, ekonomický diplomat.
• Teritorium: Evropa | Polsko | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Smart Technologies | Software a ICT služby

Doporučujeme