Polsko přebírá předsednictví V4

Ministr zahraničí Tomáš Petříček navštívil 7. července 2020 polské Wadowice, kde se konalo jednání šéfů diplomacií Visegrádské skupiny. S kolegy ze Slovenska, Polska a Maďarska český ministr zahraničí vyhodnotil české předsednictví ve V4, které převzalo od 1. července na dalších 12 měsíců Polsko.

„Polské předsednictví navazuje na české priority. Budeme dále spolupracovat na znovunastartování evropské ekonomiky, zaměříme se na praktickou spolupráci v oblastech jako je digitalizace nebo rozvoj infrastruktury směrem do sousedních zemí, jako je třeba Rakousko a Německo, prioritou zůstává urychlení unijních přístupových jednání se zeměmi západního Balkánu a rozvoj vztahů se zeměmi na východ od EU,“ okomentoval jednání šéf české diplomacie Tomáš Petříček.

Dalšími otázkami pak bude, jak nastavit do budoucna vztahy s Čínou, či jak dále postupovat v otázce tzv. Jižního partnerství, které zahrnuje např. severní Afriku a oblast sahelu, tedy oblasti, které jsou zdrojovými a tranzitními zeměmi migrace.

„Jsem rád, že jsme se mohli po tolika měsících vidět konečně všichni čtyři osobně. Myslím, že jsme za poslední rok nastavili kurz V4 směrem ke konstruktivní spolupráci, která bude za polského předsednictví pokračovat. Musíme dále rozvíjet také spolupráci s dalšími zeměmi, jako je Rakousko nebo Německo, pro nás jsou to klíčoví partneři. Německo navíc od července na půl roku předsedá Evropské unii,“ dodal Petříček.

Ministři v rámci programu uctili památku wadowického rodáka Karola Wojtyly, který se ve městě narodil v roce 1920, tedy před sto lety. „Papež Jan Pavel II. byl podle expozice v muzeu výborný student, mají tam vystaveno jeho vysvědčení, ale především to byla nepřehlédnutelná osobnost 20. století, která se významně zapojovala i do mezinárodních vztahů. Zasadil se o šíření míru, demokracie a ochrany lidských práv,“ vyzdvihl český ministr zahraničí po krátké prohlídce tamní baziliky a rodného domu Karola Wojtyly, ve kterém se nachází muzeum mapující jeho život. 

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky ve Varšavě (Polsko).

• Teritorium: Polsko
• Témata: Zahraniční obchod

Doporučujeme