Polský „stíhač tanků“ bude mít podvozek z Tatry Kopřivnice

Nový polský „ničitel tanků“ Ottokar Brzoza získá podvozek 4×4 kopřivnické Tatry. Česká firma se k této zakázce dostala díky spolupráci s firmou Huta Stalowa Wola (HSW). První prototypy bojového vozidla budou vyrobeny v příštím roce.

Smlouvu o dodávce protitankových vozidel Ottokar Brzoza podepsala polská Agentura pro vyzbrojování s konsorciem firem sdružených v rámci PGZ (Polska Grupa Zbrojeniowa).

Ilustrační fotografie

Vicepremiér polské vlády a ministr obrany Mariusz Błaszczak uvedl, že „ničitelé tanků“ budou zařazeni do výzbroje 14. Protitankového pluku v Suwalkách v oblasti Suvalského průsmyku. Pro Polsko se jedná o strategickou obrannou pozici na hranici s Litvou, která je na severu uzavřena ruskou enklávou na pobřeží Baltského moře – Kaliningradskou oblastí.

Zájem o výrobu v Polsku

Bojová vozidla Ottokar Brzoza budou vybavena osmi raketami Brimstone s doletem 12 kilometrů, které budou dodávány na základě dohody PGZ s britskou divizí evropské společnosti MBDA. Polské ministerstvo obrany má zájem na tom, aby rakety byly v budoucnosti vyráběny v Polsku. Podobně tomu má být s dodávaným kolovým podvozkem Tatra.

Tatra Export podepsala v roce 2020 smlouvu s polským partnerem Huta Stalowa Wola (HSW) ze skupiny PGZ o spolupráci při výrobě kolových pancéřovaných vozidel. Výsledkem této spolupráce mělo být pancéřované bojové vozidlo postavené na českém podvozku a poháněné českým motorem. HSW a její partneři měli navrhnout kabinu a dodat vyzbrojení.

Digitrony slaví comeback. Český startup uspěl s technickou stavebnicí

Program modernizace armády

Polsko schválilo v roce 2019 rozsáhlý 15letý program modernizace ozbrojených sil s celkovými výdaji ve výši 524 miliard zlotých, tj. 133 miliard dolarů. Prioritou je podpora a posilování domácího obranného průmyslu. Počítá se přitom se spoluprací s evropskými partnery, což vytváří příležitosti také pro české firmy. Příkladem je právě Tatra z holdingu Czechoslovak Group, která polské armádě již nyní dodává podvozky pro samohybnou houfnici Dana a vojenská nákladní vozidla.

Nové polské bojové jednotky, které mají využívat vozidla Ottomar Brzoza, budou podle vicepremiéra Błaszczaka připraveny k vedení současného typu ozbrojených konfliktů, jako je tomu na Ukrajině, kde protitankové typy zbraní hrají zcela mimořádnou roli. Protitankové pluky budou v každé polské divizi. První baterie, která bude obsahovat osm „stíhačů tanků“, by měla dosáhnout operační připravenost v průběhu nejbližších tří let, v Suvalském průsmyku již za dva roky. Každá baterie bude vybavena také velitelskými a průzkumnými vozy a technickou podporou.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky ve Varšavě (Polsko). Autor: Jan Tomášek, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Evropa | Polsko | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Obranný průmysl

Doporučujeme