Poprvé v historii je konzumentů marihuany v USA více než kuřáků tabáku

V průzkumu agentury Gallup provedeném v červenci letošního roku uvedlo 16 % respondentů, že kouří pravidelní marihuanu, což je více než 11 % dotázaných, kteří kouří tabákové cigarety.

Tento výsledek lze přičíst desetiletí trvající kampani proti tabáku v USA a řadě úspěšných snah o legalizaci marihuany v jednotlivých státech. Není tak vyloučeno, že konopný sektor pomalu vytlačuje slábnoucí moc kdysi mocného tabákového průmyslu.

Ilustrační fotografie

Spotřeba cigaret v USA klesá od 60. let 20. století, kdy zpráva poradního výboru vysokého úředníka pro veřejné zdraví (Surgeon General of the United States) varovala, že cigarety jsou návykové a způsobují rakovinu.

V následujících desetiletích řada vládou financovaných kampaní proti kouření v kombinaci se zdaněním tabákových výrobků, povinnými zdravotními varováními a omezeními balení postupně snižovala prodej cigaret. Producenti tabákových výrobků tak začali s vývojem nových produktů v různých modifikacích, např. vaping.

Revoluce proti plastům. Startup Refork vyvinul rozložitelné příbory

Nárůst užívání marihuany je novějším jevem. V průzkumu agentury Gallup z roku 1969 přiznala pouhá 4 % Američanů, že někdy marihuanu vyzkoušela. Toto číslo rychle rostlo v průběhu 70. let, ale během vrcholící války proti drogám na konci 80. a v 90. letech se ustálilo přibližně na 30 %.

V posledním desetiletí, kdy jednotlivé státy USA začaly legalizovat konopí pro rekreační účely, začalo s marihuanou experimentovat stále více Američanů. Nyní téměř polovina účastníků průzkumu uvádí, že tuto drogu někdy vyzkoušela.

Prvním státem, který legalizoval konzumaci marihuany, bylo Colorado v roce 2012. Nyní, o deset let později, je marihuana legální v 19 amerických státech, Washingtonu D. C. a na Guamu. Další dva státy (Jižní Dakota a Maryland) dají šanci o legalizaci rozhodnout v nejbližších volbách v listopadu.

Příliv nových uživatelů konopí je výzvou pro stávající i nové společnosti v tomto sektoru, který se odhaduje na 30–40 mld. USD.

Autor: Petr Ježek, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR ve Washingtonu, D. C. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

Doporučujeme