Brzy se propíše i do zákonných povinností firem, které působí v České republice. Firmy proto začínají poptávat odborníky na ESG a kladou v tomto ohledu nároky i na zaměstnance všech dalších oddělení. Fakulta podnikohospodářská (FPH) u svých studentů buduje povědomí o ESG napříč specializacemi a kurzy. Nově nabízí i exekutivní kurz ESG Masterclass pro manažery a zaměstnance firem, na které bude mít ESG dopad.
Od roku 2025 bude pro všechny české firmy nad 250 zaměstnanců povinné vedle finančního reportu každý rok vydávat právě i ESG report. ESG se snaží zachytit komplexní dopady podnikatelských aktivit firem na oblast životního prostředí (Environment), na společnost (Social) a na vnitřní řízení firem (Governance).
Tato nová legislativa vytváří na firmy evidentní tlak začít ESG co nejdříve propisovat do své činnosti. Což má vliv i na vznik nových požadavků na zaměstnance. Ve firmách vznikají nová místa pro ESG specialisty. Stejně jako útvary marketingu nebo HR ve velkých firmách začínají vznikat i útvary ESG přímo podřízené nejvyššímu managementu.
„Už dnes spatřujeme velkou poptávku po lidech, kteří se tomu budou věnovat,“ potvrzuje proděkan pro zahraniční vztahy FPH doc. Ing. Ladislav Tyll, Ph.D. s tím, že Fakulta podnikohospodářská tak ESG zahrnula do vzdělávání na několika úrovních.
ESG Masterclass
Tento nový exekutivní kurz je určen manažerům v rozhodovacích funkcích, kteří si chtějí celou problematiku ESG přiblížit, ale i řadovým zaměstnancům, na které bude mít ESG dopad. Kurz probíhá online a účastníky seznamuje se samotným konceptem a prostředím environmentálních, sociálních a správních aspektů. Pomůže jim osvojit si znalosti z této velice aktuální problematiky. První termín, na který se mohou zájemci hlásit je 14. dubna 2023. Další termíny a více informací lze najít na webu exekutivních kurzů FPH.
ESG Rating
Nejkomplexněji se věnuje problematice ESG studijní program CEMS/Master in International Management. Ten se v loňském roce spojil s Asociací společenské odpovědnosti a publikoval první ESG rating firem v Česku, přičemž role FPH byla především vytvořit metodiku hodnocení firem v rámci ESG, sběr dat a jejich následné vyhodnocení.
Lean & Green
Dílčím projektem, který zapadá do kontextu ESG, je také aktivita Katedry logistiky. Katedra funguje jako auditorské pracoviště ve vazbě na evropský program Lean&Green. Cílem programu Lean & Green je komunikovat problematiku snižování oxidu uhličitého a skleníkových plynů v sektoru logistiky. Představuje závazek dané firmy snížit minimálně o 20 procent emise oxidu uhličitého z logistických aktivit během následujících pěti let. Tento závazek musí mít zpracovaný v rámci vlastního akčního plánu, který včetně průběžných výsledků prochází nejméně jedenkrát ročně nezávislým auditem. Ten vypracovává právě Katedra logistiky, a společnost na jeho základě může získat ocenění Lean & Green Awards.