Popularizace vědy mezi mládeží: TA ČR ocení filmy žáků základních škol.

Technologická agentura ČR vyhlašuje už počtvrté společně se Zlín Film Festivalem nominace na Filmovou cenu TA ČR „Za popularizaci vědy mezi mládeží”. Oceněny budou krátké maximálně pětiminutové snímky žáků základních škol.

Zájemci mohou své krátké snímky na téma „Jsem vědec a mohu vytvořit nový svět aneb Jak si představuji budoucí život ve městě, který je založený na nových vynálezech” posílat až do 1. května 2023.

Filmová cena TA ČR 2023

Dětský pohled na vědu

Pro letošní rok je soutěžní téma Filmové ceny TA ČR zaměřené přímo na děti a jejich pohled na vědu.

„Po třech letech, kdy témata Filmové ceny TA ČR reflektovala pandemické okolnosti, se letos poprvé můžeme vrátit k původní myšlence, kdy děti samy tvoří filmy. Hledáme mladé autory, žáky základních škol, kteří natočí krátký film přibližující ostatním svět vědy. Ve snímku by soutěžící měli ztvárnit letošní téma, tedy svou představu o tom, jak bude vypadat život ve městech budoucnosti, který je založen na nových vynálezech. Sám se na jejich výtvory velmi těším,” říká předseda agentury Petr Konvalinka.

Platforma Mini věda popularizuje vědu mezi mladými. Odnesla si ocenění

Udílení této ceny TA ČR je tradičně součástí zahájení Zlín Film Festivalu. „Máme velkou radost, že tento unikátní projekt podporuje kreativitu dětí a současně také spojuje filmovou tvorbu s vědou. Je nám ctí, že festival vytváří prostor pro prezentaci jejich skvělých filmových počinů,” doplňuje prezident Zlín Film Festivalu Čestmír Vančura.

Fantazii se meze nekladou. Žáci mohou vytvořit hraný, animovaný nebo kombinovaný (hraný s prvky animací) film se stopáží do pěti minut. Nominovat snímky do soutěže může autor (žák ZŠ) nebo kdokoliv, kdo ví o nějakém zajímavém krátkém filmu popularizujícím vědu dětem Datum uzávěrky je 1. 5. 2023.

Soutěžní snímek musí být zaslán v požadovaném formátu a splňovat následující technické parametry:

  • Kontejnery: MPEG, MP4, AVI, MOV
  • Video formáty (kodeky): MPEG-2, MPEG-4, H.264, AVCHD
  • Minimální rozlišení videa: SD (720 x 576)
  • Maximální rozlišení videa: FullHD (1920 x 1080)
  • Audio kodeky: PCM, AC3, MP2, MP3
  • Barevná norma: PAL
  • Doporučená snímková frekvence: 25 fps

Přihlaste se do soutěže do 1. května 2023

Vyhlášení vítězů na zlínském festivalu

Vyhlášení vítězů, které vybere odborná porota, proběhne v rámci 63. Zlín Film Festivalu v červnu 2023. Všechny přihlášené snímky budou uvedeny v rámci speciálního eventu.

Filmovou cenu za popularizaci vědy mezi mládeží uděluje TA ČR společně se Zlín Film Festivalem od roku 2020. Smyslem ocenění není pouze popularizace výzkumu a inovací mezi mladou generací, ale také uctění památky významných osobností, které položily populárně vědeckému filmu stavební kameny.

• Teritorium: Česká republika | Zlínský kraj

Doporučujeme