Dřevostavba ve srovnání s klasickým zděným domem zanechává menší energetickou stopu, dřevo je ekologičtější materiál, a kromě udržitelného pohledu nahrává dřevostavbám i menší finanční rozpočet celého stavebního projektu.
Zakázky v Čechách firmě Easy Homes Solutions postupem let přibývaly, narůstal počet spokojených zákazníků a firma řešila otázku, jak na realizaci zakázky v zahraničí. Jelikož se problematikou přeshraničního poskytování služeb síť Enterprise Europe Network (EEN) dlouhodobě věnuje, využila firma účasti na odborných seminářích v Praze nebo konzultací v Plzni.
ExportMag.cz: Exportní aliance? Staví vzorové chytré město, šíří slávu českého piva
Jednatel stavební firmy se zajímal o Rakousko a obrátil se koncem roku 2022 s řadou konkrétních dotazů na regionální pracoviště EEN – BIC Plzeň. Problematika vysílání pracovníků v rámci přeshraničního poskytování služeb, zvlášť v oboru stavebnictví, není jednoduchá záležitost pro nezkušené firmy. Je třeba ohlídat řadu náležitostí a splnit všechny požadavky z různých pohledů, např. sociální a zdravotní pojištění, nahlašování vyslaných pracovníků, ohlašování regulované činnosti, DPH nebo daň z příjmu, dovolenkovou pokladnu, dodržování pracovně-právních podmínek, dokumenty na místě v případě kontroly atd.
Zájemci o přeshraniční poskytování služeb musí pochopit základní principy evropské legislativy a splnit všechny náležitosti. V praxi je ve stavebnictví běžné, že firma nemá na všechny činnosti vlastní zaměstnance a využívá živnostníky na případné vykrytí některých specifických činností. A to může být v případě zahraniční zakázky problém. Proto je důležité se řádně předem informovat a správně vše nastavit, aby nedošlo k pochybnostem na místě v případě kontroly.
Poradenské služby firmě pomohly, aby se připravila na realizaci zakázek v Rakousku. Navíc díky doporučení od dalších účastníků semináře se podařilo jednateli nastavit obchodní model ke spokojenosti plzeňské firmy. „Zatím nemáme i přes velké množství staveb žádnou konfrontaci s úřadem, celníky, či finanční policií, ale věřím, že jsme udělali maximum pro to, abychom byli na tyto kontroly připraveni“, uvádí Jan Bednář, jednatel firmy.
Je velmi pravděpodobné, že se na regionálního EEN partnera firma opět obrátí, protože se v posledních dnech začala zajímat také o německý trh. Přestože by se mohlo zdát, že je procedura vysílání pracovníků v EU jednotně upravena, každou zemi je třeba posuzovat zvlášť.
Řešíte-li zahraniční zakázku (EU/EHP/Švýcarsko) spojenou s poskytováním služeb prostřednictvím vyslaných pracovníků a nemáte-li dostatečné informace v této oblasti, neváhejte se obrátit na Enterprise Europe Network. Firmy z Jihočeského, Karlovarského nebo Plzeňského kraje se mohou obrátit na tuto kontaktní osobu: M. Skrziszowská (BIC Plzeň), e-mail: m.skrz@bic.cz, tel.: 605 210 718.