Poradna: V kolika letech mohu očekávat nejvyšší růst příjmů?

Kdy můžu očekávat největší růst příjmů? V kolika letech?
František C., PlzeňNeustálý růst mzdy nebo platu není celoživotní záležitost. V některých profesích začne ohodnocení stagnovat už po třicítce. Délku mzdového progresu ovlivňuje výrazně dosažená úroveň vzdělání.

Člověk, který dostuduje vysokou školu, přichází do svého zaměstnání většinou ve 24 letech, po střední škole už v 18. V tomto věku očekává, že jej s nabíráním zkušeností čeká neustálý platový růst. Analýza portálů Profesia a Platy ukazuje, že platový strop v některých pozicích přichází už po třicítce. Důležitou roli hraje v tomto případě vzdělání.

Analýza sleduje, v jakém věku lidé dosahují platového stropu. Jde o věk, ve kterém už zaměstnanec bez následného kariérního postupu začne mzdově stagnovat. To pak způsobuje, že v dané pozici mají časem vyšší průměrný plat mladší kolegové.

Údaje portálu Platy.cz ukazují, že v Česku ovlivňuje platový strop zejména dosažená úroveň vzdělání. V současnosti platí, že zaměstnanec s maturitou dosáhne platového stropu v průměru ve 34 letech. U pracovníka, který má vysokoškolské vzdělání druhého stupně, je to později. Nejvyšší průměrnou mzdu dosahuje kolem 44. roku.

Středoškolské pozice mají platový strop po třicítce. Pokud se na ně podíváme z hlediska mzdového progresu, vidíme, že je kratší než u těch vysokoškolských. Zaměstnanci dosahují stropu poměrně brzy po třicítce. Nejrychleji přichází vrchol v pozicích asistent/ka, kde se růst platu zastaví ve 32 letech.

Ve vysokoškolských pozicích je progres delší. V případě těch nejžádanějších je to až po 40. roce věku. Nejvyšší platový strop z hlediska věku pak vidíme u vedoucího obchodní skupiny, kde zaměstnanci dosahují nejvyšších průměrných platů ve věku 48 let.

Převzato z časopisu Profit. Autor článku: Michal Novák, Platy.cz.

Pravidelné novinky e-mailem