Portál občana i chytré světlo. Srbové se v Česku zajímali o smart technologie

Elektronický portál občana, chytré projekty pro dopravu a venkovní osvětlení, digitální plánování rozvoje: to jsou některé perspektivní oblasti, které vyplynuly z incomingové mise zástupců srbských měst a IT expertů do Česka.

Cílem mise, která proběhla v rámci projektu na podporu ekonomické diplomacie PROPED, byla především praktická prezentace našich moderních technologií a nabídka spolupráce. Do Česka přijeli zástupci deseti významných srbských měst, zastoupen byl například Bělehrad, Niš, Kruševac, Kragujevac, Leskovac, Novi Pazar, Užice, Vršac, Vranje a Pirot.

Ilustrační fotografie

Početná incomingová mise na podporu obchodní spolupráce v tomto sektoru, která proběhla ve dnech 15.–19. listopadu 2022, zahrnula ve svém programu připraveném v rámci akcí českého předsednictví v Radě EU (CZ PRES 2022) účast na Konferenci EU – Western Balkans: Smart Cities Economic Forum, kterou organizovalo ministerstvo zahraničních věcí ve spolupráci s ministerstvem průmyslu a obchodu.

O tom, jak podpořit chytrý a udržitelný rozvoj měst v kontextu zelené a digitální transformace, diskutovali zástupci veřejné správy a místní samosprávy ze zemí západního Balkánu, představitelé institucí EU, finančních institucí, mezinárodních organizací a ekonomického sektoru. Účastníci měli možnost podělit se o své zkušenosti s řešeními na téma smart cities a využití relevantních finančních nástrojů zejména v oblasti dopravní infrastruktury, odpadového hospodářství či vodního hospodářství.

Češi vybaví města budoucnosti chytrými stromy nebo multifunkčními lavičkami

V Kongresovém centru Praha byla pro všechny účastníky kromě panelových vystoupení a diskuze u kulatých stolů příležitost osobních jednání se zástupci řady českých firem – například Smart Plan, Cross Zlín, Market Connect, Ecoten (Smart Energy Solutions), T-Mapy nebo Green Center (Light for Parking). Jednání ukázala nejen velmi vysoký zájem o zavádění nových technologií a inovativních řešení do správy srbských měst a obcí.

V rámci programu měla srbská delegace možnost navštívit také západočeskou metropoli – město Plzeň, která se prezentuje jako „město chytrých řešení“. Srbská delegace, kterou doprovázel i srbský velvyslanec Berislav Vekić, navštívila v Plzni kromě magistrátu města i Správu informačních technologií s prezentací využívání dronů. Dále jednala delegace s představiteli společnosti Škoda Transportation, poté se ještě seznámila s praktickým využitím moderních technologií na Smart Cities Polygonu, kde jednala se zástupci firmy Omexom GA Energy.

Ilustrační fotografie

Mise navázala na prezentace v Srbsku

Jednání srbské delegace v Česku bylo svou úrovní s osobní účastí primátorů a starostů zcela unikátní. Dragana Sotirovski, primátorka Niše, jihovýchodní metropole Srbska s 260 tisíci obyvateli, jednoznačně potvrdila rozsáhlé možnosti spolupráce v sektoru chytrých řešení a technologií. Incomingová mise navázala na dvě předchozí prezentace, které byly v Srbsku ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR úspěšně realizovány na téma smart cities.

Srbové se zajímají například o projekty elektronických portálů občana, digitální projekty pro plánování rozvoje, autonomní dopravu, chytré parkování, požární senzoriku, chytré a úsporné venkovní osvětlení či městské inovátorské startupy. Za zajímavý byl označen rovněž segment e-mobility, autonomního řízení, vozovkových senzorů, chytrých křižovatek nebo detekce chodců a vozidel.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Bělehradě (Srbsko). Autor: Miroslav Čančík, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Evropa | Srbsko | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Software a ICT služby

Doporučujeme