Poslanci schválili EET. Opozice se obrátí na Ústavní soud

Poslanci vládní koalice i přes obstrukce pravice prosadili schválení elektronické evidence tržeb. Pro hlasovalo 103 poslanců. Pravice hrozí ústavní stížností jak kvůli procesu schvalování, tak kvůli obsahu zákona.Babiš
(Kliknutím obrázek zvětšíte)
Jako první se do evidence zapojí hotely a restaurace, a to zřejmě už od listopadu. Záleží na tom, kdy zákon vyjde ve sbírce. Ještě ho musí schválit Senát a podepsat prezident. V Senátu má vládní koalice většinu a prezident Miloš Zeman se už dříve za evidenci tržeb postavil.

Pro zákon hlasovala vládní koalice, podpořili ji někteří poslanci z klubu Úsvitu – Národní koalice a tři nezařazení poslanci. Komunisté se zdrželi. Poslanci ODS a TOP 09 a Starostů na protest opustili jednací sál. V sále však zůstal Karel Tureček, který je sice členem klubu TOP 09 a Starostů, řady TOP 09 však loni opustil. Při závěrečném hlasování se zdržel.

Vláda si od evidence tržeb slibuje narovnání podnikatelského prostředí mezi podnikateli, kteří daně platí, a těmi, kteří je neplatí. Nový nástroj má také pomoci omezit daňové úniky a od zapojení všech zahrnutých odvětví má podle vlády vynášet ročně až 18 miliard korun.

Podle pravicových kritiků naopak poškodí drobné živnostníky a podnikatele a přinese také riziko zneužití získaných dat. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) tyto námitky opakovaně odmítl.

Černý den pro demokracii

Předseda ODS Petr Fiala dnešek označil za černý den pro české živnostníky i českou parlamentní demokracii. „Byli jsme svědky znásilnění jednacího řádu ze strany vládní většiny. Byl porušen zákon, když byla ukončena rozprava. Řada poslanců nemohla vystoupit a vyjádřit se,“ uvedl Fiala.

ODS počítá s tím, že i s podporou TOP 09 podá ústavní stížnost. „Vůbec se nebojím, že bychom s naší ústavní stížností neuspěli,“ uvedl Fiala. Argumentů k Ústavnímu soudu prý koalice poskytla dost, soud podle něj argumenty nemůže nepřijmout. „Kdyby to udělal, tak žijeme v jiné zemi, než v jaké si, myslím, že žijeme,“ řekl.

Sněmovna ukončila hodinu před polednem rozhodnutím koaliční většiny debatu o zavedení elektronické evidence tržeb navzdory námitkám pravicové opozice. O předlohách začala hlasovat. Poslanci už zamítli návrh kritiků evidence tržeb vrátit předlohu do druhého čtení. Členové dolní komory z řad pravicových poslanců za TOP 09 a ODS opustili po procedurálním sporu na protest jednací sál.

Úplný Agrofert

Návrh na ukončení rozpravy dal předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD), který jednání dolní komory vedl. Proti takovému postupu protestovali předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura a šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. Podle nich takový návrh podat nemohl. „Nedělejte z toho úplný Agrofert,“ řekl Kalousek v narážce na skupinu ministra financí Andreje Babiše (ANO).

Námitky proti Hamáčkovu postupu, jak je Stanjura a Kalousek podali, Sněmovna zamítla. Následně ani neodvolala Hamáčka z pozice předsedajícího.

Kalousek taky poukázal na to, že v klubu TOP 09 a Starostů je ještě 14 členů, kteří nevyčerpali řečnický čas. Většina z nich měla podle něho připraven návrh, o němž by bylo možné hlasovat. „Znásilnili jste parlamentní diskusi způsobem, který nemá obdoby,“ řekl Kalousek.

EET nejdřív od listopadu

Podnikatel, na kterého dopadne povinnost evidovat tržby, bude muset nejpozději při zaplacení zboží nebo služby poslat finanční správě datovou zprávou údaje o tržbě a vystaví zákazníkovi účtenku. Kupující si bude moci na internetu ověřit, zda prodejce skutečně údaje poslal daňové správě. Ministerstvo financí bude moci pořádat účtenkovou loterii o věcné nebo peněžní ceny, které se budou moci lidé zúčastnit na základě zaslání účtenky nebo údaje povinně uváděného na účtence.

Pokud by zákon vyšel ve sbírce zákonů v březnu, v účinnost by vstoupil k 1. listopadu. První tři měsíce od účinnosti budou pod zákon spadat ubytovací a stravovací služby, následně přibude velkoobchod a maloobchod. Od 16. měsíce od účinnosti mají být evidovány všechny tržby kromě tržeb řemeslníků, které se pod zákon dostanou od 18. měsíce. Vláda bude moci nařízením stanovit, že některé tržby nebudou od nabytí účinnosti zákona dočasně evidovanými tržbami.

Sněmovna schválila taky doprovodný zákon, který mimo jiné zařadí stravovací služby kromě podávání alkoholických nápojů do 15procentní sazby daně z přidané hodnoty. Nyní jsou v sazbě 21 procent. Sociální demokrat František Adámek neuspěl s návrhem na přeřazení těchto služeb do desetiprocentní sazby DPH.

Podnikatelé budou moci využít podle této normy jednorázovou slevu až 5000 korun na náklady spojené se zavedením evidence tržeb. Její výše se bude odvíjet od daňového základu z podnikání.

Převzato z webu E15.cz

• Témata: Daně a účetnictví
• Oblasti podnikání: Daně, účetnictví, pojištění | Služby

Doporučujeme