Postavení tchajwanského polovodičového průmyslu ve světě

Tchaj-wan zaujímá v celosvětovém měřítku výsadní postavení ve výrobě, balení a testování a designu čipů. Plány mezinárodní expanze největšího tchajwanského a zároveň globálního výrobce čipů TSMC jsou impozantní a odpovídají zejména na globální poptávku v odvětví.

Přesto výrobu většiny svých čipů, především těch nejvyspělejších, realizuje TSMC na Tchaj-wanu, kde si stále udržuje své špičkové technologie a výzkum a vývoj. Své investiční plány však již dříve oznámil i druhý tchajwanský největší výrobce čipů, společnost UMC.

Ilustrační fotografie

Dle Trendforce je Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) největším výrobcem čipů na světě s podílem na globálním trhu 56,1 % (k 3. čtvrtletí 2022), druhou v pořadí je jihokorejská společnost Samsung Electronics Co. s podílem 15,5 %. V žebříčku top 10 globálních výrobců čipů se nachází ještě další tři tchajwanské společnosti, a to UMC (United Microelectronics Corp., 3. místo), Powerchip Semiconductor Manufacturing Corp. (7. místo) a Vanguard International Semiconductor Corp. (8. místo).

O kapacitách a výkonu tchajwanského polovodičového průmyslu v globálním měřítku vypovídají údaje tchajwanské asociace polovodičového průmyslu (Taiwan Semiconductor Industry Association, TSIA) za rok 2021 (souhrnná zpráva za rok 2022 bude zveřejněna v polovině roku 2023). Podíl tchajwanských subjektů na globálních tržbách z výroby polovodičových součástek dosáhl v roce 2021 přibližně 62,9 %, na tržbách z balení a testování polovodičů 57,6 % a na tržbách z designu 22 % (2. místo na světě po USA).

Čipy a jízdní kola. V čem ještě exceluje malý velký Tchaj-wan?

Ke konci roku 2021 tchajwanský polovodičový průmysl tvořilo 250 designových firem (bez výroby), 13 výrobních společností, 37 společností, které se zabývají balením a testováním, a nespočet dalších subdodavatelů. V zahraničním obchodě s polovodičovými součástkami dosáhl Tchaj-wan v roce 2021 přebytku v hodnotě 1 778,1 mld. NTD, což představovalo nárůst o téměř 15 %.

V roce 2022 se očekává zvýšení přebytku o více než 19 % z důvodu rostoucí poptávky po AIoT, 5G, vysoce výkonné výpočetní technice a rozšiřujícímu se trendu práce z domova. Nejvíce Tchaj-wan vyváží do Číny (vč. Hongkongu), Singapuru, Korejské republiky, Japonska a Malajsie, dováží pak z Číny, Korejské republiky, Japonska, Malajsie a USA.

TSMC oznámil rozšíření výroby ve své továrně č. 18 ve městě Tchaj-nan (Southern Taiwan Science Park). Ke slavnostnímu spuštění nejnovější technologie výroby 3nm čipů dojde dne 29. 12. 2022. Zároveň však společnost vyvíjí 2nm čipy (s pravděpodobnou výstavbou továrny v Hsinchu) a objevily se i zprávy, že postaví 1nm procesní zařízení v Tchao-jüanu (i když samotná firma se k továrně na 1nm čipy ještě nevyjádřila).

V případě svých zahraničních aktivit, společnost TSMC nedávno oznámila, že zvyšuje své americké investice v Arizoně na 40 miliard USD a bude zde vyrábět 4nm a 3nm čipy, přičemž 4nm čipy budou připraveny pro komerční výrobu do roku 2024 a 3nm čipy od roku 2026. V Japonsku pak TSMC staví továrnu na výrobu 12nm a 16nm čipů a 22nm a 28nm čipy, jejich uvedení do provozu se očekává v roce 2024.

Ilustrační fotografie

Dle zprávy Financial Times TSMC také uvažuje o své první evropské továrně v Drážďanech (SRN), která by vyráběla starší čipy (22 nm a 28 nm) pro automobilový průmysl. Vrcholní manažeři TSMC plánují navštívit východní Sasko na začátku roku 2023 k posouzení vládní podpory a kapacit místního dodavatelského řetězce.

Společnost UMC plánuje rozšířit svou továrnu v Tchaj-nanu (Southern Taiwan Science Park) a postavit novou továrnu na 22nm a 28nm čipy v Singapuru (P3 v Pasir Ris Wafer Park) s komerční produkcí od roku 2025.

Vzhledem k velké tradici polovodičového průmyslu v České republice, rozvinuté znalostní základně a moderní infrastruktuře pro špičkový výzkum a vývoj zde existuje značný prostor pro komerční, ale i výzkumnou spolupráci mezi ČR a Tchaj-wanem. Budoucí příležitostí pro české firmy-subdodavatele je určitě i investiční záměr TSMC v Německu (Drážďany).

Česká ekonomická a kulturní kancelář v Tchaj-peji (ČEKK) je připravena českým společnostem asistovat při rozvíjení aktivit s tchajwanskými partnery. Pro důkladné seznámení se s tchajwanským polovodičovým průmyslem a místními subjekty je například vhodnou příležitostí největší polovodičová akce na Tchaj-wanu, a to veletrh SEMICON Taiwan. Příští ročník proběhne od 6. do 8. září 2023 v Tchaj-peji (Tapei Nangang Exhibition Centre).

Zástupci ČEKK rádi pomohou s představením českého polovodičového průmyslu na Tchaj-wanu. V případě zájmu českých firem a institucí o možnosti prezentace na veletrhu, další informace k tématu či propojení s místními subjekty se obraťte na ekonomický úsek ČEKK na e-mailové adrese commerce_taipei@mzv.cz.

Informace poskytnuta Českou ekonomickou a kulturní kanceláří v Tchaj-peji (Tchaj-wan). Autorka: Kateřina Heinischová, ekonomická diplomatka. Zdroje: Taiwan News, CNA, TSIA.

• Teritorium: Asie | Tchaj-wan | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Software a ICT služby

Doporučujeme