Potravinářský veletrh Gulfood v SAE přichází s omezením pro rok 2024

Neustálé zvětšování plochy, návštěvníků, vystavovatelů a doprovodného programu potravinářského veletrhu Gulfood 2023, který se koná ve Spojených arabských emirátech, našlo v letošním ročníku limit.

Oficiální čísla po konci veletrhu dokázala, že od letošního roku je opravdu Gulfood ten největší potravinářský veletrh na světě. Ročník 2023 přivítal přes 5000 vystavovatelů ze 125 zemí s úžasným poměrem 49 % nových vystavovatelů.

Ilustrační fotografie

Dalších více než 2000 vystavovatelů je každoročně na čekací listině, jestli někdo účast zruší a oni zaberou volné místo. Tak obrovský je zájem o tento veletrh. Z důvodů výše zmíněných přichází v letošním roce mnoho změn.

Jsou jimi například posílení veletrhu Gulfood Manufacturing, uvedení spolupráce s ISM, veletrhem privátních značek Private Label, prvním letošním ročníkem Saudi Food Show v sousední Saúdské Arábii a v neposlední řadě plán připravit v dalších letech i Gulfood 2 pro vystavovatele z čekací listiny.

ExportMag.cz: Namíchat si müsli po svém? „Zábavné pochoutky“ firmy Mixit uspěly i ve světě

Bylo jen otázkou času, jaké zvolí veletržní správa kroky pro příští rok, aby zmírnila nápor hlavního Gulfoodu 2024. Výsledkem je úplné omezení sladkostí, jako jsou čokolády a bonbóny. Dle vyjádření půjde především o zákaz cukrovinek, žvýkaček, nugátu a jim podobným produktům. Specializované produkty jako müsli tyčinky, proteinové tyčinky, instantní nápoje ale například i arašídová másla, do zakázaných produktů nepatří. Většina českých vystavovatelů se tak může prezentovat i v příštím roce.

V posledních letech zmíněné produkty jako bonbóny a čokolády zabíraly obrovskou plochu, u některých státních pavilonů celé řady. A když vnikl velmi kvalitní specializovaný veletrh ISM, posílí to jeho už tak velmi silné zastoupení.

ISM nahradilo veletrh Yummex Middle East a jde o akci zaměřenou pouze na cukrovinky a sladkosti. ISM Middle East je akce, která proběhne souběžně s veletrhem Gulfood Manufacturing a Private Label and Licensing v Dubaji od 7. do 9. listopadu 2023.

Autor: Lukáš Zamrzla, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Abú Dhabí. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Oblasti podnikání: Potravinářský průmysl

Doporučujeme