Tamní vodohospodáři proto hledají know-how ve světě, a to včetně Česka, kam nedávno zavítala ázerbájdžánská expertní mise.
Klimatická rozmanitost Ázerbájdžánu daná jeho složitou geografií zásadně ovlivňuje nerovnoměrné rozložení omezených vodních zdrojů. Každá oblast země vyžaduje individuální přístup k jejich správě. Nejčastěji se Ázerbájdžán potýká se suchem, které zasahuje především regiony kolem hlavního města Baku a centrální části země. V posledních měsících však zaznamenal několik přívalových povodní v důsledku krátkých období intenzivních srážek. Státní agentura pro vodní zdroje proto soustředí své úsilí na řešení a předvídání těchto hydrologických extrémů.
ExportMag.cz: Exportní aliance? Staví vzorové chytré město, šíří slávu českého piva
Extrémní klimatické podmínky, s nimiž se země potýká, mají zásadní a negativní dopad na zemědělství, které zaměstnává více než polovinu obyvatelstva. Tento sektor je závislý na zavlažování, avšak zastaralá infrastruktura a neefektivní metody vedou k vysokým ztrátám vody. Kromě zavádění moderních technologií je klíčovým cílem také hydrogeologický průzkum potenciálních podzemních vodních zdrojů a obnova již existujících subartézských studní. Minimalizace vodních ztrát je důležitým tématem nejen v zemědělství, ale i v osídlených oblastech, kde se soustředí na čištění vody a efektivní opravy potrubí.
Ázerbájdžán proto hledá inspiraci i řešení složité vodohospodářské situace i v jiných zemích, a to včetně Česka, kam letos v dubnu přijeli experti z Vědeckovýzkumného ústavu pro vodu a meliorace, Regionální služby pro rekultivaci vodních zdrojů a Sjednocené vodovodní služby velkých měst. Misi uspořádalo Velvyslanectví ČR v Baku ve spolupráci s ministerstvy zemědělství a životního prostředí.

Inspirace českou správou povodí
Program byl pečlivě přizpůsoben účastníkům na základě předem projednaných preferencí a reflektoval i povodně, které postihly Ázerbájdžán týden před cestou. Zástupci českých ministerstev představili hostům vodní hospodářství s propracovanou organizační strukturou, strategickými a koncepčními dokumenty i právní úpravou zajišťující mimo jiné přímou účast veřejnosti v plánovacích, legislativních a rozhodovacích procesech.
Povodí Vltavy představilo strukturu českých povodí a činnosti vykonávané v rámci správy povodí a vodních toků. Delegace vyjádřila zájem o možný přenos zkušeností s vytvářením takového systému do Ázerbájdžánu. Návštěvníky zaujaly kromě toho úspěchy v oblasti hospodaření s vodou, představené Sdružením oboru vodovodů a kanalizací ČR. Účastníci se rovněž seznámili se společnostmi specializujícími se na kanalizační systémy a inženýrské projekty v oblasti vodního hospodářství. Jedním z vrcholů programu byla exkurze do jedné z nejmodernějších čistíren odpadních vod v Evropě.
Hlavním bodem mise bylo jednání na Výzkumném ústavu vodohospodářském T. G. Masaryka, kde došlo k podpisu memoranda o porozumění s ázerbájdžánským Vědeckovýzkumným ústavem pro vodu a meliorace. Program vyvrcholil prezentací Českého hydrometeorologického ústavu, která se věnovala mimo jiné metodám předpovídání hydrologických extrémů.
Vytvořené vazby a navázaná spolupráce přispějí v budoucnu ke konkrétním výsledkům – jak v oblasti propojení vědeckovýzkumných institucí, tak i v rozvoji obchodních vztahů v oblasti vodohospodářské techniky a technologií.