Prague International Health Summit 2025 se zaměřil na budoucnost zdravotnictví

Hlavní město hostilo v květnu dvoudenní fórum, které přivítalo více než 250 expertů ze zdravotnictví, veřejné správy a firemního sektoru. Konference ukázala, že budoucnost zdravotnictví nelze plánovat bez odvahy ke změnám, důvěry mezi aktéry a chytrého využití technologií.

Úvodní blok přednášek se věnoval demografickým a strukturálním výzvám. Hlavním tématem bylo stárnutí populace a jeho dopady na potřebu zdravotní péče.

Ilustrační fotografie

„Husákovy děti“ – silné ročníky narozené v 70. letech – vstupují do věku, kdy začíná prudce narůstat výskyt chronických onemocnění. Podle dat z Patient Reported Indicator Surveys má více než 50 tisíc osob nad 45 let více diagnóz současně. Tato realita klade nové nároky na dostupnost péče, kapacity systému a financování.

Diskuse se dotkla také strukturálních změn, včetně návrhu třípilířového systému zdravotního pojištění, který by kombinoval základní krytí s doplňkovým a dobrovolným připojištěním. Mezinárodní inspirace – například slovenská důchodová reforma – byla uvedena jako příklad možného směřování.

Produktivita a podmíněná udržitelnost byla náplní druhého bloku věnovaného inovacím a technologiím. Nestačí jen „moderovat zátěž“ zdravotníků – systém potřebuje vyšší efektivitu, využití dat a přechod na nové modely péče. Inspirací byly příklady z Belgie a Nizozemska, kde decentralizace, e-konzultace a hybridní modely péče vedly ke zlepšení výsledků i úsporám. V belgickém regionu Limburg zajišťuje PlusPond Medical Center ve spolupráci s více než 250 praktickými lékaři specializovanou péči přímo v komunitách, s důrazem na digitální řešení a kontinuální provoz.

V Česku byly prezentovány příklady optimalizace zdravotní sítě – například v Libereckém a Jihočeském kraji – a standardizace chirurgických postupů vedoucí ke zvýšení kvality i predikovatelnosti výkonů.

Výzkumné centrum CLARA využije umělou inteligenci a superpočítače pro výzkum Alzheimerovy choroby

Silným závěrem konference byl projekt CLARA – mezinárodní výzkumná iniciativa zaměřená na dlouhověkost neuronů, neurologické nemoci a zdravé stárnutí. Propojuje evropská výzkumná centra, superpočítače a AI architektury (včetně české Karoliny) v prostředí, kde klíčem není technologie, ale důvěra a spolupráce mezi vývojáři, lékaři a regulátory.

Prague International Health Summit 2025 jasně naznačil směr dalšího vývoje. Nové obchodní příležitosti se otevírají firmám, které dokážou přinést řešení pro digitalizaci zdravotnictví, chytré datové analýzy, řízení péče a automatizaci procesů. Významný prostor vzniká také pro pojišťovny, technologické startupy, výrobce zdravotních pomůcek a konzultantské firmy. Kdo dnes investuje do propojení technologií, dat a hodnotové péče, může v blízké budoucnosti stát u zrodu nové generace zdravotních systémů.

Redakčně upravená tisková zpráva

Doporučujeme